Zapłonęły świece solidarności

![][1]W całej Polsce 14 września o godz. 20.00 w oknach zapłonęły świece na znak solidarności z ofiarami zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych. Inicjatywę poparł Jan Paweł II, który również zapalił świeczkę w oknie swojej rezydencji w Castel Gandolfo. Natomiast w Krakowie, w oknie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, przez które podczas pielgrzyme [1]: zdjecia/news/terroryzm17.jpg

W całej Polsce 14 września o godz. 20.00 w oknach zapłonęły świece na znak solidarności z ofiarami zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych. Inicjatywę poparł Jan Paweł II, który również zapalił świeczkę w oknie swojej rezydencji w Castel Gandolfo. Natomiast w Krakowie, w oknie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, przez które podczas pielgrzymek często przemawiał do wiernych Papież, świecę zapalili konsul generalny USA Siria Lopez wraz z metropolitą krakowskim kard. Franciszkiem Macharskim. Akcję solidarności z ofiarami zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych zainicjowało Radio Plus.

– “Dajmy sobie wzajemnie sygnał, że jesteśmy razem i wspólnie opowiedzmy się za cywilizacją życia” – apelował do krakowian kard. Macharski. Jego zdaniem, świece zapalone w oknach są znakiem obecności i czuwania. Metropolita krakowski zaapelował o solidarność z cierpiącymi po drugiej stronie Atlantyku oraz wszystkimi, którzy są niepewni i boją się. Kardynał zachęcał, by przy płonącej świecy odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

– Bądźmy razem – zachęcał ordynariusz łódzki abp Władysław Ziółek, który również włączył się do akcji osobiście ustawiając świecę w oknie swojego domu. Dla abp Ziółka, zapalona świeca wyraża nadzieję na zwycięstwo dobra nad złem. “Solidaryzujemy się ze wszystkimi cierpiącymi, poszkodowanymi, modlimy się za zmarłych i na różne sposoby staramy się wyrazić jedność z narodem amerykańskim” – mówił.

Dla biskupa radomskiego Jana Chrapka zapalone w oknach świece są znakiem chrześcijańskiej solidarności i pamięci o tych, którzy odeszli w tragiczny sposób. Zgodnie z apelem biskupa mieszkańcy diecezji radomskiej zapalając świece w oknach modlili się pokój na świeci i o umiejętność przebaczenia słowami “Ojcze nasz” i “Wieczny odpoczynek”.

Świeca zapłonęła też w oknie rezydencji bp Wiktora Skworca w Tarnowie, który poprosił o ten gest swoich diecezjan. – “Nasza solidarność i modlitwa potrzebują znaku zewnętrznego – stwierdził bp Skworc apelując o modlitwę w intencji ofiar zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie oraz o pokój dla świata.

Świeczkę można także zapalić w internecie. Na stronie http://lightacandle.sol.dk “pali się” już ponad 153 tys. świec.

W grudniu 1981 roku na apel “Solidarności” świece w oknach zapaliły nie tylko tysiące Polaków, ale także Ojciec Święty Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan wyrażając w ten sposób swoją solidarność z narodem polskim po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
22°C Wtorek
noc
17°C Wtorek
rano
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
wiecej »