![][1]W Budapeszcie drugi dzień 24. Europejskiego Spotkania Młodych zorganizowanego przez Ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię potrwa do 1 stycznia 2002 roku. Trwają rozważania i wspólne modlitwy, spotkania i dyskusje, a także tańce i zabawy. [1]: zdjecia/budapest1.gif
Spotkanie Młodych rozpoczęła wspólna modlitwa w wielu językach. - W swej medytacji wieczornej założyciel Wspólnoty Taizé brat Roger mówił, że prawdziwe poszukiwanie pokoju wiąże się z gotowością do przebaczenia. "Starajmy się pamiętać o tym, że przebaczenie, to jakby na nowo rodzące się w nas życie", powiedział Radiu Watykańskiemu brat Marek z Taizé. Rozważania brata Rogera tłumaczone są na 20 języków, a podstawą refleksji jest jego list zatytułowany "Kochaj i powiedz to wspólnym życiem".
Papież Jan Paweł II w liście do uczestników Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię zachęcił młodych, by byli "strażnikami poranka" teraz, "kiedy świat - rozdarty, wydany na pastwę przemocy i strachu - szuka znaków nadziei". Obecność młodych ludzi z całego świata, zjednoczonych w modlitwie i harmonii świadczy o głębokim pragnieniu pokoju i braterstwa zamieszkującym ludzkie serce, napisał Papież, który w 1986 r. sam odwiedził Taizé. Listy do uczestników spotkania wystosowali też m.in. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, anglikański arcybiskup Canterbury Georg Carey oraz patriarcha Aleksy II, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Do stolicy Węgier przyjechało ok. 70 tys. młodych ludzi z całej Europy, w tym 27 tys. Polaków, 4 tys. Włochów, 4 tys. Rumunów. Są też pielgrzymki z Litwy, Estonii a także z krajów bałkańskich. Ogólne spotkania młodych uczestników odbywają się dwa razy dziennie w specjalnie przygotowanych halach wystawowych Hungexpo. Zaplanowane są też spotkania w budynku parlamentu węgierskiego oraz Sądu Najwyższego.
Codziennie rano w kościołach i domach parafialnych młodzi ludzie spotykają się w grupach międzynarodowych, aby dzielić się doświadczeniami oraz dyskutować o tym, jak budować zaufanie i poczucie odpowiedzialności w swoich krajach.
- Chcielibyśmy podczas tych dni Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię stworzyć młodym ludziom okazję do refleksji nad aktualnymi problemami, które także i ich dotyczą, powiedział brat Marek. Wymienił też najważniejsze kręgi tematyczne spotkania w Budapeszcie - pytanie o pokój na świecie, o sprawiedliwość, o integrację naszego kontynentu.
Spotkania mają różnorodny charakter: od rozważań i wspólnej modlitwy przez rozmowy i dyskusje aż po tańce i wspólne zabawy. - Mam nadzieję, że spotkanie przyniesie mi dużo radości i pokoju dzięki modlitwie przeżytej razem z moimi rówieśnikami z innych krajów, powiedziała Radiu Watykańskiemu jedna z polskich uczestniczek. - Tu można spotkać ludzi, którzy dają wspaniałe świadectwa, uważa inny z młodych Polaków, już po raz 10. uczestniczący w Europejskich Spotkaniach Młodych.
W ramach najbliższych popołudniowych spotkań tematycznych grupa pielgrzymów z Deva w Rumunii opowie o swoim zaangażowaniu w pomoc porzuconym przez rodziny dzieciom. W odnowionych ruinach opuszczonego klasztoru młodzi wolontariusze zgromadzeni wokół rumuńskiego franciszkanina prowadzą ośrodek dla ok. 300 bezdomnych dzieci z regionu. Podopieczni znajdują w ośrodku troskliwą opiekę, mieszkanie, wyżywienie, możliwość nauki, zabawy, a starsi także pomoc w znalezieniu pracy.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.