Centralne obchody V Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 17 stycznia w Lublinie. W programie m.in. modlitwa na Majdanku, dyskusja panelowa nt. teologicznego sensu ofiary z Izaaka oraz nabożeństwo biblijne. Hasłem przewodnim dnia są słowa z Listu do Galatów "Jeden drugiego brzemiona noście" (Ga 6,2).
Centralne obchody V Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 17 stycznia w Lublinie. W programie m.in. modlitwa na Majdanku, dyskusja panelowa nt. teologicznego sensu ofiary z Izaaka oraz nabożeństwo biblijne. Hasłem przewodnim dnia są słowa z Listu do Galatów "Jeden drugiego brzemiona noście" (Ga 6,2)
Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 modlitwą na Majdanku. Poprowadzi ją rabin Hajfy, Yeshuv Cohen, człowiek zasłużony dla dialogu międzyreligijnego, przybyły do Polski na zaproszenie metropolity lubelskiego abp Józefa Życińskiego. W modlitwie uczestniczyć będą m.in. kapłani, alumni i młodzież.Następnie o godz. 15.00 odbędzie się dyskusja panelowa na temat: teologiczny sens ofiary z Izaaka. Wezmą w niej udział: rabin Yeshuv Cohen, ks. prof. Michał Czajkowski, ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz i ks. prof. Henryk Witczyk. Dyskusja odbędzie się w Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w auli Seminarium Metropolitalnego. W tym samym miejscu o 17.00 zaplanowane jest nabożeństwo biblijne: wspólna modlitwa i medytacja z udziałem żydów i katolików.Wieczorem w kościołach Lublina sprawowane będą Msze św. w intencjach dialogu katolików i żydów, według formularza o uproszenie miłości. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopatu Polski w 1997 r. Do tej pory obchodzony był cztery razy, centralne uroczystości miały miejsce w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.