Ok. 300 czołowych przedstawicieli różnych religii i wspólnot wyznaniowych przybędzie 24 stycznia do Asyżu na zaproszenie papieża Jana Pawła II, by modlić się o pokój. Jak poinformowało 16 stycznia biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, we wspólnej pielgrzymce z Rzymu do Asyżu oraz w modlitwie uczestniczyć będą delegacje z ponad 40 krajów, a więc dwa razy więcej niż w podobnym spotkaniu w Rzymie w paź
Ok. 300 czołowych przedstawicieli różnych religii i wspólnot wyznaniowych przybędzie 24 stycznia do Asyżu na zaproszenie papieża Jana Pawła II, by modlić się o pokój. Jak poinformowało 16 stycznia biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, we wspólnej pielgrzymce z Rzymu do Asyżu oraz w modlitwie uczestniczyć będą delegacje z ponad 40 krajów, a więc dwa razy więcej niż w podobnym spotkaniu w Rzymie w październiku 1999 r.
Największą grupą niechrześcijańską będą muzułmanie, których do Asyżu przyjedzie 50, m.in. z Pakistanu, Egiptu, Libanu, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Swoją obecność zapowiedział brat króla Jordanii, książę Hassan Bin Talai. Ze strony żydowskiej będą obecni rabini David Rosen z Jerozolimy, Riccardo Di Segni i Elio Toaff z Rzymu, Rene-Samuel Sirat z Paryża oraz rabini z USA.
Najwyższym rangą uczestnikiem modlitw w Asyżu ze strony prawosławnej będzie patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I z Konstantynopola. Przybędą też licznie przedstawiciele większości innych Kościołów obrządku wschodniego. Nie wiadomo jeszcze, czy i przez kogo będzie reprezentowany Patriarchat Moskiewski. Liczny udział zapowiedziała strona protestancka, włącznie ze wspólnotą ekumeniczną Taizé, Światowym Związkiem Kościołów Reformowanych, metodystami, baptystami i kwakrami.
Ze strony katolickiej, obok licznych kardynałów i biskupów, będą w Asyżu obecni kierownicy wielu ruchów i stowarzyszeń kościelnych z Chiarą Lubich, założycielką ruchu Focolare, Kiko Arguello, twórcą neokatechumenatu, Andrea Riccardim z rzymskiej Wspólnoty Sw. Idziego oraz siostrą Nirmalą, przelożoną misjonarek miłości i następczynią Matki Teresa z Kalkuty.
Bardzo różnorodnie przedstawiają się reprezentanci religii azjatyckich, przy czym największe ich zgrupowanie stanowić będą najróżniejsze kierunki buddyzmu. Z Azji przybędą też przedstawiciele dżainizmu, zoroastryzmu oraz sikhowie i hindusi. Z Afryki Zachodniej oczekiwani są kapłani tamtejszych religii naturalnych oraz różnorodnych kultów.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.