Ok. 300 czołowych przedstawicieli różnych religii i wspólnot wyznaniowych przybędzie 24 stycznia do Asyżu na zaproszenie papieża Jana Pawła II, by modlić się o pokój. Jak poinformowało 16 stycznia biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, we wspólnej pielgrzymce z Rzymu do Asyżu oraz w modlitwie uczestniczyć będą delegacje z ponad 40 krajów, a więc dwa razy więcej niż w podobnym spotkaniu w Rzymie w paź
Ok. 300 czołowych przedstawicieli różnych religii i wspólnot wyznaniowych przybędzie 24 stycznia do Asyżu na zaproszenie papieża Jana Pawła II, by modlić się o pokój. Jak poinformowało 16 stycznia biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, we wspólnej pielgrzymce z Rzymu do Asyżu oraz w modlitwie uczestniczyć będą delegacje z ponad 40 krajów, a więc dwa razy więcej niż w podobnym spotkaniu w Rzymie w październiku 1999 r.
Największą grupą niechrześcijańską będą muzułmanie, których do Asyżu przyjedzie 50, m.in. z Pakistanu, Egiptu, Libanu, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Swoją obecność zapowiedział brat króla Jordanii, książę Hassan Bin Talai. Ze strony żydowskiej będą obecni rabini David Rosen z Jerozolimy, Riccardo Di Segni i Elio Toaff z Rzymu, Rene-Samuel Sirat z Paryża oraz rabini z USA.
Najwyższym rangą uczestnikiem modlitw w Asyżu ze strony prawosławnej będzie patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I z Konstantynopola. Przybędą też licznie przedstawiciele większości innych Kościołów obrządku wschodniego. Nie wiadomo jeszcze, czy i przez kogo będzie reprezentowany Patriarchat Moskiewski. Liczny udział zapowiedziała strona protestancka, włącznie ze wspólnotą ekumeniczną Taizé, Światowym Związkiem Kościołów Reformowanych, metodystami, baptystami i kwakrami.
Ze strony katolickiej, obok licznych kardynałów i biskupów, będą w Asyżu obecni kierownicy wielu ruchów i stowarzyszeń kościelnych z Chiarą Lubich, założycielką ruchu Focolare, Kiko Arguello, twórcą neokatechumenatu, Andrea Riccardim z rzymskiej Wspólnoty Sw. Idziego oraz siostrą Nirmalą, przelożoną misjonarek miłości i następczynią Matki Teresa z Kalkuty.
Bardzo różnorodnie przedstawiają się reprezentanci religii azjatyckich, przy czym największe ich zgrupowanie stanowić będą najróżniejsze kierunki buddyzmu. Z Azji przybędą też przedstawiciele dżainizmu, zoroastryzmu oraz sikhowie i hindusi. Z Afryki Zachodniej oczekiwani są kapłani tamtejszych religii naturalnych oraz różnorodnych kultów.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.