Papież Jan Paweł II wezwał kapłanów do pełnego zaangażowania w poszukiwaniu świętości. - Musimy modlić się, aby Bóg w swojej opatrzności wzbudził w sercach wielkoduszne odrodzenie ideałów całkowitego oddania Chrystusowi, które są fundamentem naszej kapłańskiej posługi, napisał Papież w liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2002 roku. Poświęcił go w znacznej mierze znaczeniu sakramentu pojednania o
Papież Jan Paweł II wezwał kapłanów do pełnego zaangażowania w poszukiwaniu świętości. - Musimy modlić się, aby Bóg w swojej opatrzności wzbudził w sercach wielkoduszne odrodzenie ideałów całkowitego oddania Chrystusowi, które są fundamentem naszej kapłańskiej posługi, napisał Papież w liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2002 roku. Poświęcił go w znacznej mierze znaczeniu sakramentu pojednania oraz odpowiedniemu kształceniu księży. Ojciec Święty odniósł się także do sprawy wykorzystywania seksualnego przez księży i wyraził współczucie dla ofiar.
Papieski list do 400 tysięcy kapłanów na świecie zaprezentował 21 marca w Watykanie prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Dario Castrillon Hoyos.
- Na progu nowego tysiąclecia przeżyliśmy wszyscy poryw duchowej odnowy, napisał Papież podkreślając, że wszyscy pragnęli, aby "zbiegło się to z nową erą braterstwa i pokoju dla całej ludzkości". Wyraził zaniepokojenie, że nadal trwa rozlew krwi i jesteśmy świadkami wojen, nienawiści i podziałów, które niszczą relacje pomiędzy narodami.
- Ponadto, w tym okresie, jako kapłani jesteśmy osobiście głęboko wstrząśnięci grzechami niektórych naszych braci, którzy sprzeniewierzyli się łasce otrzymanej w Sakramencie Święceń, ulegając najgorszym przejawom mysterium iniquitatis (tajemnicy zła - przyp. KAI), jakie dokonuje się w świecie. Budzi to zgorszenie, a jako jego skutek pada głęboki cień podejrzenia na wszystkich innych zasłużonych kapłanów, którzy pełnią swoją posługę z uczciwością i z konsekwencją, a nierzadko z heroiczną miłością, stwierdził Jan Paweł II. Zapewnił, że "Kościół wyraża swą troskę o ofiary i czyni wysiłki, aby zareagować zgodnie z prawdą i sprawiedliwością na każdą bolesną sytuację". Wszyscy, "świadomi ludzkiej słabości, ale ufni w uzdrawiającą moc Bożej łaski - jesteśmy wezwani do przyjmowania mysterium Crucis i pełnego zaangażowania w poszukiwaniu świętości. Musimy modlić się, aby Bóg w swojej opatrzności wzbudził w sercach wielkoduszne odrodzenie ideałów całkowitego oddania Chrystusowi, które są fundamentem naszej kapłańskiej posługi", napisał Papież.
Wiele miejsca w swoim liście Papież poświęcił znaczeniu sakramentu pojednania wzywając kapłanów, by "z radością i nadzieją" odkryli na nowo ten sakrament. "Starajmy się być prawdziwymi sługami miłosierdzia", apeluje Jan Paweł II przypominając kapłanom, że Bóg liczy również na nich, na ich oddanie i wierność, "aby mógł dokonywać cudów w ludzkich sercach". Zwraca też uwagę, że sakrament pojednania jest jedną z "uprzywilejowanych dróg pedagogiki osobowej, gdzie "Dobry Pasterz, poprzez oblicze i głos kapłana, zbliża się do każdego, by rozpocząć z nim dialog, polegający na wysłuchaniu, udzieleniu rady, duchowego wsparcia i przebaczenia". Stąd istnieje potrzeba odpowiedniego przygotowania spowiednika do sprawowania tego sakramentu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.