Smutny list Papieża do księży

Papież Jan Paweł II wezwał kapłanów do pełnego zaangażowania w poszukiwaniu świętości. - Musimy modlić się, aby Bóg w swojej opatrzności wzbudził w sercach wielkoduszne odrodzenie ideałów całkowitego oddania Chrystusowi, które są fundamentem naszej kapłańskiej posługi, napisał Papież w liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2002 roku. Poświęcił go w znacznej mierze znaczeniu sakramentu pojednania o

Papież Jan Paweł II wezwał kapłanów do pełnego zaangażowania w poszukiwaniu świętości. - Musimy modlić się, aby Bóg w swojej opatrzności wzbudził w sercach wielkoduszne odrodzenie ideałów całkowitego oddania Chrystusowi, które są fundamentem naszej kapłańskiej posługi, napisał Papież w liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2002 roku. Poświęcił go w znacznej mierze znaczeniu sakramentu pojednania oraz odpowiedniemu kształceniu księży. Ojciec Święty odniósł się także do sprawy wykorzystywania seksualnego przez księży i wyraził współczucie dla ofiar.

Papieski list do 400 tysięcy kapłanów na świecie zaprezentował 21 marca w Watykanie prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Dario Castrillon Hoyos.
- Na progu nowego tysiąclecia przeżyliśmy wszyscy poryw duchowej odnowy, napisał Papież podkreślając, że wszyscy pragnęli, aby "zbiegło się to z nową erą braterstwa i pokoju dla całej ludzkości". Wyraził zaniepokojenie, że nadal trwa rozlew krwi i jesteśmy świadkami wojen, nienawiści i podziałów, które niszczą relacje pomiędzy narodami.
- Ponadto, w tym okresie, jako kapłani jesteśmy osobiście głęboko wstrząśnięci grzechami niektórych naszych braci, którzy sprzeniewierzyli się łasce otrzymanej w Sakramencie Święceń, ulegając najgorszym przejawom mysterium iniquitatis (tajemnicy zła - przyp. KAI), jakie dokonuje się w świecie. Budzi to zgorszenie, a jako jego skutek pada głęboki cień podejrzenia na wszystkich innych zasłużonych kapłanów, którzy pełnią swoją posługę z uczciwością i z konsekwencją, a nierzadko z heroiczną miłością, stwierdził Jan Paweł II. Zapewnił, że "Kościół wyraża swą troskę o ofiary i czyni wysiłki, aby zareagować zgodnie z prawdą i sprawiedliwością na każdą bolesną sytuację". Wszyscy, "świadomi ludzkiej słabości, ale ufni w uzdrawiającą moc Bożej łaski - jesteśmy wezwani do przyjmowania mysterium Crucis i pełnego zaangażowania w poszukiwaniu świętości. Musimy modlić się, aby Bóg w swojej opatrzności wzbudził w sercach wielkoduszne odrodzenie ideałów całkowitego oddania Chrystusowi, które są fundamentem naszej kapłańskiej posługi", napisał Papież.
Wiele miejsca w swoim liście Papież poświęcił znaczeniu sakramentu pojednania wzywając kapłanów, by "z radością i nadzieją" odkryli na nowo ten sakrament. "Starajmy się być prawdziwymi sługami miłosierdzia", apeluje Jan Paweł II przypominając kapłanom, że Bóg liczy również na nich, na ich oddanie i wierność, "aby mógł dokonywać cudów w ludzkich sercach". Zwraca też uwagę, że sakrament pojednania jest jedną z "uprzywilejowanych dróg pedagogiki osobowej, gdzie "Dobry Pasterz, poprzez oblicze i głos kapłana, zbliża się do każdego, by rozpocząć z nim dialog, polegający na wysłuchaniu, udzieleniu rady, duchowego wsparcia i przebaczenia". Stąd istnieje potrzeba odpowiedniego przygotowania spowiednika do sprawowania tego sakramentu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Niedziela
noc
21°C Niedziela
rano
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
wiecej »