Nuncjusz Apostolski na 10-lecie struktur

Jednym z głównych motywów reorganizacji struktur kościelnych w Polsce była troska duszpasterska o wiernych. Rozległe diecezje nie ułatwiały częstych i bezpośrednich kontaktów Pasterzy z powierzonym im ludem Bożym. Ponadto poszczególne regiony w Polsce charakteryzują się zróżnicowaną sytuacją duszpasterską, uwarunkowaniami historycznymi, społecznymi, gospodarczymi, kulturalnymi itd. - napisał Nuncj

"Jednym z głównych motywów reorganizacji struktur kościelnych w Polsce była troska duszpasterska o wiernych. Rozległe diecezje nie ułatwiały częstych i bezpośrednich kontaktów Pasterzy z powierzonym im ludem Bożym. Ponadto poszczególne regiony w Polsce charakteryzują się zróżnicowaną sytuacją duszpasterską, uwarunkowaniami historycznymi, społecznymi, gospodarczymi, kulturalnymi itd." - napisał Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk w liście z okazji 10. rocznicy reorganizacji struktur kościelnych w Polsce. Tekst zamieszczony zostałw w "Gościu Niedzielnym", do którego dołączona została aktualna mapa poslkich diecezji katolickich.

W dokumencie czytamy dalej:

"Z tych właśnie racji zostały utworzone nowe prowincje kościelne, zwane metropoliami, w skład których weszły też nowo utworzone diecezje. Dzięki nowej organizacji, wiele kwestii i problemów można podejmować i rozwiązywać na szczeblu metropolii, tak aby na zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu przedstawiać tylko pewne wnioski i uwagi ze spotkań metropolitalnych. To z kolei ma umożliwić opracowanie optymalnego, całościowego programu duszpasterskiego, odpowiadającego wyzwaniom miejsca i czasu.

Powstanie 13 nowych diecezji, 8 nowych metropolii, Ordynariatu Polowego oraz metropolii i 2 diecezji dla wiernych obrządku greckokatolickiego, było odpowiedzią na te wymagania duszpasterskie, które w Polsce były oczywistością. Dziękujemy Panu Bogu, że zadanie, jakie Ojciec Święty postawił przed Kościołem w Polsce, polegające na przygotowaniu projektu tej restrukturyzacji, znalazło życzliwe przyjęcie i ukoronowanie w formie ostatecznych decyzji Piotra naszych czasów".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Czwartek
wieczór
24°C Piątek
noc
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
wiecej »