Jednym z głównych motywów reorganizacji struktur kościelnych w Polsce była troska duszpasterska o wiernych. Rozległe diecezje nie ułatwiały częstych i bezpośrednich kontaktów Pasterzy z powierzonym im ludem Bożym. Ponadto poszczególne regiony w Polsce charakteryzują się zróżnicowaną sytuacją duszpasterską, uwarunkowaniami historycznymi, społecznymi, gospodarczymi, kulturalnymi itd. - napisał Nuncj
"Jednym z głównych motywów reorganizacji struktur kościelnych w Polsce była troska duszpasterska o wiernych. Rozległe diecezje nie ułatwiały częstych i bezpośrednich kontaktów Pasterzy z powierzonym im ludem Bożym. Ponadto poszczególne regiony w Polsce charakteryzują się zróżnicowaną sytuacją duszpasterską, uwarunkowaniami historycznymi, społecznymi, gospodarczymi, kulturalnymi itd." - napisał Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk w liście z okazji 10. rocznicy reorganizacji struktur kościelnych w Polsce. Tekst zamieszczony zostałw w "Gościu Niedzielnym", do którego dołączona została aktualna mapa poslkich diecezji katolickich.
W dokumencie czytamy dalej:
"Z tych właśnie racji zostały utworzone nowe prowincje kościelne, zwane metropoliami, w skład których weszły też nowo utworzone diecezje. Dzięki nowej organizacji, wiele kwestii i problemów można podejmować i rozwiązywać na szczeblu metropolii, tak aby na zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu przedstawiać tylko pewne wnioski i uwagi ze spotkań metropolitalnych. To z kolei ma umożliwić opracowanie optymalnego, całościowego programu duszpasterskiego, odpowiadającego wyzwaniom miejsca i czasu.
Powstanie 13 nowych diecezji, 8 nowych metropolii, Ordynariatu Polowego oraz metropolii i 2 diecezji dla wiernych obrządku greckokatolickiego, było odpowiedzią na te wymagania duszpasterskie, które w Polsce były oczywistością. Dziękujemy Panu Bogu, że zadanie, jakie Ojciec Święty postawił przed Kościołem w Polsce, polegające na przygotowaniu projektu tej restrukturyzacji, znalazło życzliwe przyjęcie i ukoronowanie w formie ostatecznych decyzji Piotra naszych czasów".
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.