![][1]Kard. Franciszek Macharski wmurował w ścianę nowej bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach kamień węgielny z Golgoty. Razem z tysiącem kapłanów przewodniczył też pierwszej Mszy świętej w murach sanktuarium. - Kamieniem węgielnym tej świątyni - mówił w homilii kard. Macharski - stała się cząstka Ziemi Świętej - Ziemi Chrystusa. [1]: zdjecia/lagiewniki1.jpg
Kard. Franciszek Macharski wmurował w ścianę nowej bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach kamień węgielny z Golgoty. Razem z tysiącem kapłanów przewodniczył też pierwszej Mszy świętej w murach sanktuarium. - Kamieniem węgielnym tej świątyni - mówił w homilii kard. Macharski - stała się cząstka Ziemi Świętej - Ziemi Chrystusa.
Jak podkreślił, wmurowanie tego kamienia w ściany nowej bazyliki Miłosierdzia Bożego, nabrało szczególnej wymowy w związku z wydarzeniami targającymi Ziemia Świętą. - To cząstka Ziemi, która tonie dziś we krwi, nienawiści, lęku i przerażeniu serc ludzkich, tonie w nieposzanowaniu praw człowieka, jego wolności i godności - mówił metropolita krakowski.
Jego zdaniem w obecnej sytuacji, gdy "Święta Ziemia stała się ziemią nienawiści, gwałtu, terroru właśnie z krakowskich Łagiewnik słychać głos Chrystusa". Apostołka Bożego Miłosierdzia św. s. Faustyna głosiła, że "nie zazna ludzkość pokoju, póki się nie zwróci do Miłosiernego serca Boga" - przypominał. - Krakowskie Łagiewniki, to jakby cząstka zranionego serca Bożego, jego miłości niekochanej. A równocześnie cząstka świętej obecności, dobroci i mocy Boży - zaznaczył kardynał. - Jesteśmy na miejscu wybranym a budowa tej świątyni, to jedna z odpowiedzi na wezwanie Miłosierdzia Bożego, po to, żeby na całej ziemi słychać było głos Jezusa, który mówi: Nie bójcie się! - wołał metropolita krakowski.
Po uroczystościach gromady pielgrzymów ustawiły się w długą kolejkę, by uczcić pochodzący z miejsca ukrzyżowania Chrystusa kamień. Ze czcią i wzruszeniem całowali szklane oko w brązowej tablicy z napisami: "Bóg jest miłością i miłosierdziem" oraz "Nic nie jest tak potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże".
W murach bazyliki Miłosierdzia Bożego stoją jeszcze rusztowania. W miejscu, gdzie już niebawem będzie ołtarz główny, zawieszono na nich obraz kanonizacyjny św. Faustyny. Ks. prałat Marian Rapacz, prezes Fundacji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego jest jednak dobrej myśli. - Harmonogram prac jest w szczegółach opracowany do 30 czerwca. Na pewno zdążymy przygotować górny kościół na sierpniową konsekrację - powiedział KAI.
O międzynarodowym charakterze sanktuarium świadczą nie tylko tłumy zagranicznych pielgrzymów, ale także deklaracje Episkopatów Włoch i Węgier, które postanowiły sfinansować budowę i wystrój dwóch kaplic w dolnym kościele. Druga Msza w nowej bazylice zostanie odprawiona 17 sierpnia przez Jana Pawła II.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.