"Kościół anglikański pragnie zacieśnić i pogłębić kontakty ekumeniczne z Kościołem katolickim" - czytamy w oświadczeniu arcybiskupów lokalnych Kościołów anglikańskich zebranych w brytyjskim Canterbury. W ten sposób chcą wesprzeć współpracę utworzonej przed rokiem katolicko-anglikańskiej grupy roboczej. "Zachęcamy wszystkie nasze prowincje i Kościoły, aby wspierały ten nowy etap na drodze do pełnej
Powołanie nowej grupy roboczej uzgodniono podczas specjalnego międzynarodowego spotkania biskupów obu Kościołów w maju 2000 r. w kanadyjskiej miejscowości Mississauga. Na zakończenie obrad, które prowadzili kard. Edward Cassidy, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan i prymas Wspólnoty Anglikańskiej arcybiskup Canterbury George Carey, ogłoszono wspólne oświadczenie "Wspólnota w posłannictwie" (Communion in Mission). Wyraża ono przekonanie hierarchów obu stron, że ich Kościoły podzielają wspólną wiarę w takim stopniu, iż "możliwa jest większa niż dotychczas ich współpraca". Wezwano do powołania nowej komisji, która zajęłaby się tym zagadnieniem. W listopadzie ub.r. grupa robocza pod nazwą "Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Katolicka na rzecz Jedności i Misji" obradowała po raz pierwszy w Londynie i Rzymie. Owocem spotkania był dokument, który przedstawiał dotychczasowe osiągnięcia na drodze do jedności obu Kościołów. Ponadto zaproponowano pogłębienie praktycznej współpracy na polu: dialogu międzyreligijnego, przestrzegania praw człowieka i wspierania inicjatyw na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Papież Jan Paweł II podczas audiencji dla członków Komisji powiedział m. in., że "w tych niespokojnych czasach" świat potrzebuje wspólnego świadectwa chrześcijan we wszystkich dziedzinach życia.
Następne spotkanie Komisji planowane jest w dniach 19-23 listopada b. r. na Malcie. Rozmowy teologiczne ze Wspólnotą Anglikańską są najstarszym dialogiem, jaki prowadzi Kościół katolicki z jakąkolwiek wspólnotą wyznaniową. Rozpoczął się on w 1970 r., ale pierwsze kontakty katolicko-anglikańskie zaczęły się 10 lat wcześniej - 2 grudnia 1960 Jan XXIII przyjął jako pierwszy Papież anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Geoffreya Fishera, który przybył do Watykanu z prywatną wizytą kurtuazyjną. Pierwszą wizytę oficjalną złożył Pawłowi VI następca Fishera abp Michael Ramsey - w dniach 23-24 marca 1966 r. Na zakończenie tamtego spotkania obaj hierarchowie podpisali Wspólną Deklarację wyrażającą pragnienie nawiązania bliższych kontaktów i podjęcia dialogu teologicznego. Dzień podpisania tego dokumentu przyjmuje się za datę rozpoczęcia dialogu. W latach 1967-68 trwały prace przygotowawcze utworzonej wkrótce po podpisaniu Deklaracji Anglikańsko-Katolickiej Komisji Mieszanej, zakończone ogłoszeniem tzw. Raportu z Malty ze wskazówkami co do tematów przyszłych rozmów oficjalnych. 11 października 1969 powstała Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Rzymskokatolicka ds. Dialogu (ARCIC), złożona z 10 anglikanów i 9 katolików, która w następnym roku rozpoczęła właściwy dialog. Mandat takiego zespołu trwa 5 lat, po czym obie strony powołują nowe składy kolejnych Komisji (ARCIC-I, II, III). W maju 1999 r. ogłoszono wspólny dokument "Dar władzy", który jest jeszcze przedmiotem rozważań i dyskusji w obu Kościołach.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.