![][1]Bogdana Pilichowska-Ragno, Ryszard Kapuściński i prof. Bronisław Baczko odebrali Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera, ustanowione dla upamiętnienia jego spuścizny przez wydawnictwo i miesięcznik "Znak". Wyróżnienia zostały przyznane w ramach II Dni Tischnerowskich. Uroczystość wręczenia pamiątkowych statuetek i nag [1]: zdjecia/tischner2_1.jpg (ks. Józef Tischner)
Bogdana Pilichowska-Ragno, Ryszard Kapuściński i prof. Bronisław Baczko odebrali Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera, ustanowione dla upamiętnienia jego spuścizny przez wydawnictwo i miesięcznik "Znak". Wyróżnienia zostały przyznane w ramach II Dni Tischnerowskich. Uroczystość wręczenia pamiątkowych statuetek i nagród pieniężnych odbyła się w ogrodach wydawnictwa Znak.
Ryszard Kapuściński został wyróżniony za całokształt twórczości w kategorii "publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować nieszczęsny dar wolności". Zdaniem prezesa SIW "Znak" Henryka Woźniakowskiego, twórczość tego wybitnego reportażysty i publicysty dostarcza Polakom narzędzi intelektualnych, które konfrontują z niezwykłą komplikacją świata. Woźniakowski podkreślał w laudacji, że warto zauważyć zwłaszcza publicystykę Kapuścińskiego po tragedii 11 września. - Te wydarzenia ukazały intelektualną bezradność Polaków, którzy nie rozumieli, co się stało. Kapuściński był w tym czasie przewodnikiem, który nie teoretyzuje, ale ma osobiste doświadczenie kontaktu z ludźmi i odmiennością kultur.
Prof. Bronisław Baczko został wyróżniony w kategorii "pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego myślenia według wartości". Kapituła nagrody doceniła książkę prof. Baczko pt. "Hiob mój przyjaciel. Obietnice szczęścia i nieuchronność zła". Prof. Krzysztof Michalski podkreślił w laudacji, iż jest to jedna z najważniejszych publikacji filozoficznych ostatnich lat. Jego zdaniem paradoks tej książki polega na tym, iż poświęcona jest ateistom, ale w wybitny sposób przekonuje, że "płonący krzew wciąż jeszcze nie zgasł".
Bogdana Pilichowska-Ragno została laureatką Nagrody im. Ks. Tischnera w kategorii "inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących polski kształt dialogu Kościoła i świata". Pilichowska jest mieszkanką Krakowa. W latach 80. organizowała transporty leków i odżywek z Francji dla polskich dzieci. W 1989 roku zarejestrowała jako współprzewodnicząca Fundację EquiLibre. Od dwunastu lat prowadzi w Krakowie aptekę darów. Jest założycielką Stowarzyszenia Pomocy Obywatelskiej im. Anny Fischnerowej, które organizuje pomoc medyczną dla polskich szpitali, wysyła transporty humanitarne za wschodnią granicę, do domów dziecka, szpitali, domów opieki społecznej i ośrodków polonijnych krajów b. ZSRR.
Nagroda Miesięcznika i Wydawnictwa Znak im. Ks. prof. Józefa Tischnera została ustanowiona dwa lata temu dla upamiętnienia postaci zmarłego w czerwcu 2000 roku wybitnego filozofa i duszpasterza. Przyznawana jest osobom lub instytucjom.
Na czele kapituły nagrody stoi ks. Adam Boniecki. W jury zasiadają także Jarosław Gowin, Leszek Kołakowski, Krzysztof Michalski, Łukasz Tischner, Henryk Woźniakowski, abp Józef Życiński. W ubiegłym roku laureatami nagrody zostali prof. Stefan Świeżawski za "myślenie według wartości", Jan Nowak-Jeziorański za publicystykę uczącą Polaków "nieszczęsnego daru wolności" oraz ks. Herbert Hlubek za działalność na rzecz współtworzenia "polskiego kształtu dialogu".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.