Z nich wzięła początek nasza kultura

![][1]Wobec spodziewanego wzrostu imigracji z krajów muzułmańskich jest bardzo ważne, by wartości tradycji judeo-chrześcijańskiej były uznawane i szanowane. Tak uważa kard. Roberto Tucci, były dyrektor Radia Watykańskiego i wieloletni organizator zagranicznych podróży Jana Pawła II. Zdaniem Kardynała, chodzi o wartości, "które l [1]: zdjecia/tucci.jpg (kard. Roberto Tucci)

Wobec spodziewanego wzrostu imigracji z krajów muzułmańskich jest bardzo ważne, by wartości tradycji judeo-chrześcijańskiej były uznawane i szanowane. Tak uważa kard. Roberto Tucci, były dyrektor Radia Watykańskiego i wieloletni organizator zagranicznych podróży Jana Pawła II.

Zdaniem Kardynała, chodzi o wartości, "które leżą u podstaw rozwoju Europy; choć należą do przeszłości, to nie można ich postrzegać jako minionych, ponieważ wzięła z nich początek cała nasza kultura". Kardynał wypowiedział się na antenie papieskiej rozgłośni z okazji rozpoczynającego się dzisiaj w stolicy Włoch międzynarodowego sympozjum na temat przyszłej konstytucji europejskiej, zorganizowanej przez wydział duszpasterstwa akademickiego wikariatu Rzymu.

Mówiąc o zasadach i wartościach tradycji judeo-chrześcijańskiej kard. Tucci wymienił centralne miejsce osoby ludzkiej, odpowiedzialność jednostki, zasadę 'Dajcie cesarzowi, co cesarskie, a Bogu, co boskie', która - jak się wyraził - stanowi podstawę zdrowej świeckości. Mówił też o zasadzie solidarności i pomocniczości. "Dobrze by zatem było, gdyby Europa uznała to zarówno jak fakt historyczny, jak i z myślą o przyszłości" - powiedział kard. Tucci.

Zdaniem Kardynała "nie można lekceważyć faktu, że większość obywateli Europy, bez względu na to, czy są praktykującymi chrześcijanami, czy nie, czuje się związana z tą tradycją". Uznanie tego faktu ułatwi, jego zdaniem, postulowane z wielu stron zbliżenie instytucji europejskich do Europejczyków. "Nie ma tu mowy o narzuceniu tych wartości: nie wolno jednak o nich zapominać, nie liczyć się z nimi i nie brać pod uwagę", podkreślił kardynał Tucci.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
3°C Niedziela
wieczór
wiecej »