Konkurs na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia dotyczące lat drugiej wojny światowej (1939-1945) ogłosił w czwartek prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. Celem konkursu jest utrwalenie pamięci o losach Polski i Polaków w okresie wojny i okupacji.
Jak podaje IPN, data ogłoszeniu konkursu nie jest przypadkowa - 14 lutego przypada 71. rocznica utworzenia Armii Krajowej.
"Mamy świadomość, że choć literatura dotycząca lat 1939-1945 jest ogromnie obszerna, to jednak wiele obszarów badawczych jest opisanych niezwykle skąpo. Dotyczy to m.in. życia codziennego w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, historii w skali regionalnej, jak również wysiedleń ludności, relacji polsko-żydowskich, polsko-białoruskich, polsko-litewskich i polsko-ukraińskich, pomocy prześladowanym w czasie okupacji niemieckiej, zbrodni popełnionych przez niemieckiego i sowieckiego okupanta oraz nacjonalistów ukraińskich. Dotyczy to również wielu aspektów konspiracji i oporu społecznego" - można przeczytać na stronie internetowej instytutu.
Zgłoszone prace mogą mieć formę rękopisu lub maszynopisu (tradycyjnego lub komputerowego). Przesłane na konkurs dzienniki, pamiętniki lub wspomnienia muszą być dziełami indywidualnymi, nigdy niepublikowanymi w całości. Nadsyłać można również, znajdujące się w zbiorach prywatnych i rodzinnych, prace, których autorzy nie mieli szansy opublikować za swojego życia.
Prace uczestnicy konkursu powinni nadesłać do dnia 14 lutego 2014 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres pocztowy: Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa z dopiskiem: "Konkurs na wspomnienia drugowojenne". Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w kwietniu 2014 r. Nagrodzone prace zostaną opublikowane przez IPN.
Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowe: http://ipn.gov.pl/konkursy-i-nagrody/konk
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.