Francuski filozof Paul Ricoeur został laureatem międzynarodowej nagrody im.
Pawła VI, przyznawanej przez instytut tego samego imienia w Bresci. Nagroda
przyznawana jest raz na pięć lat. (foto)
W przemówieniu do przybyłych na uroczystość na czele z laureatem oraz kardynałami Giovannim Battistą Re i Paulem Poupardem, Jan Paweł II przypomniał, że w przeszłości nagrodę im. Pawła VI otrzymały osoby wyróżniające się na polu teologii, muzyki, ekumenizmu i praw człowieka.
"W tym roku nagroda przyznana została znanemu uczonemu francuskiemu, profesorowi Paulowi Ricoeurowi, pod którego adresem kieruję wspólne i serdeczne pozdrowienie, dziękując za uprzejme i głębokie słowa, z jakimi zwrócił się do mnie przed chwilą. Znany jest również jego wielkoduszny wkład w dialog ekumeniczny między katolikami i reformatami. Jego studia pokazują, jak owocne są stosunki między teologią i filozofią, między wiarą i kulturą; stosunki, które jak przypomniałem w encyklice "Fides et ratio", powinny kształtować się "w dwukierunkowym odniesieniu: punktem wyjścia i pierwotnym źródłem dla teologii musi być zawsze słowo Boże... Skoro słowo Boże jest Prawdą, to do lepszego zrozumienia go przyczynia się z pewnością ludzkie poszukiwanie prawdy, czyli refleksja filozoficzna" (n. 73) - powiedział Jan Paweł II.
Papież podkreślił, że Ricoeur jest "filozofem a zarazem człowiekiem wiary, zaangażowanym w obronę wartości ludzkich i chrześcijańskich".
Paul Ricoeur protestant, członek Kościoła reformowanego uznawany jest za jednego z najbliższych Karolowi Wojtyle współczesnych filozofów. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych kolokwiach naukowych w Castel Gandolfo z udziałem Jana Pawła II organizowanych przez wiedeński Instytut Nauk o Człowieku. Propagatorem jego myśli w Polsce był ks. Józef Tischner, który należał także do jego bliskich przyjaciół.
Ricoeur jest jednym z najważniejszych przedstawicieli dwóch wielkich prądów filozoficznych XX w.: hermeneutyki i fenomenologii.
Francuski filozof został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami m. in. Im. Leopolda-Lucasa, Karla Jaspersa, a także "Wielką nagrodą filozofii" przyznawaną przez Akademię Francuską.Po polsku ukazały się np. książki Ricoeura: "Symbolika zła" (1986), "Egzystencja i hermeneutyka. Rozprawy o metodzie" (1975), "Język, tekst, interpretacja" (1989), "Podług nadziei. Odczyty, szkice, studia" (1991).
Nagroda imienia Pawła VI ma wysokość stu tysięcy funtów szterlingów. Jej laureaci ofiarują zawsze tę kwotę na instytucje lub inicjatywy zgodne z motywacją nagrody. Paul Ricoeur przeznaczył ją dla działającego we Francji od 150 lat dzieła charytatywno-opiekuńczego "Fondation John Bost", zajmującego się osobami niepełnosprawnymi.
«« | « |
1
| » | »»