Reklama

Litewsko-polska potyczka o szkoły

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wyraziła w czwartek nadzieję, że podejmując decyzje ws. zamykania trzech szkół litewskich w gminie Puńsk Polska weźmie pod uwagę, iż na Litwie małe polskie szkoły są utrzymywane.

Reklama

Odpowiedziała w ten sposób na pytanie, czy Litwa powinna odpowiedzieć na apel społeczności litewskiej w Polsce o mediację w dialogu z Warszawą, by uniknąć zamknięcia tych trzech litewskich szkół - poinformowała agencja BNS. O taką mediację zwróciła się do Wilna litewska społeczność w Polsce.

"Rozmawiałam już z premierem Algirdasem Butkeviciusem o sytuacji tych trzech szkół. Otrzymaliśmy od wójta gminy Puńsk informacje o liczbie uczniów w tych szkołach i o tym, jakich funduszy potrzeba tym placówkom. Chciałabym przypomnieć, że Litwa utrzymuje nawet bardzo małe szkoły dla mniejszości etnicznych, z sześcioma, ośmioma, czy dziewięcioma uczniami w Wilnie i w rejonie solecznickim. Mam na myśli szkoły naszych mniejszości etnicznych, tzn. polskie szkoły" - powiedziała Grybauskaite dziennikarzom.

"Myślę, że obowiązkiem Litwy jest negocjowanie z rządem polskim" - dodała prezydent. "Nie tylko negocjowanie, lecz także znajdowanie środków na pomoc w utrzymaniu kluczowych szkół poza naszymi granicami. Litwa to robi i mam nadzieję, że Polska też weźmie to pod uwagę na zasadzie równowagi" - podkreśliła.

BNS odnotowuje, że pod koniec 2011 roku rząd Litwy przeznaczył 350 tys. litów (ok. 100 tys. euro) z Funduszu Prywatyzacji na litewskie szkoły w Puńsku i że była to pierwsza bezpośrednia pomoc finansowa władz Litwy dla szkół litewskich w Polsce.

Prezydent Grybauskaite powiedziała, że "polska polityka oświatowa nie jest korzystna dla litewskich szkół".

Władze Gminy Puńsk chcą w tym roku zlikwidować trzy wiejskie szkoły z litewskim językiem nauczania, do których chodzi łącznie 46 uczniów. Wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski powiedział PAP, że brakuje pieniędzy na utrzymanie tych placówek.

Gmina Puńsk w 2013 roku musi dopłacić na oświatę z własnego budżetu 2,2 mln zł, a likwidacja szkół ma dać oszczędności 1,2 mln zł. "Robimy to z bólem, ale gminy nie stać na utrzymanie tych szkół i musimy dokonać ich likwidacji" - dodał Liszkowski.

W ciągu najbliższych dni planowane jest spotkania władz gminy z rodzicami uczniów oraz zbierze się gminna komisja oświaty. 27 lutego na sesji rady gminy Puńsk zostanie przedstawiona uchwała o zamiarze likwidacji szkół. Chodzi o szkoły w Widugierach (11 uczniów), Przystawańcach (dziewięciu uczniów) oraz Nowinnikach (26 uczniów). W gminie Puńsk jest siedem placówek, w których dzieci uczą się po litewsku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama