Nad kwestią ochrony dziedzictwa kulturowego dyskutowali w Sewilli biskupi hiszpańskiego regionu Andaluzji i przedstawiciele lokalnych władz. Było to pierwsze spotkanie ich wspólnej komisji od 2006 r.
Biskupi w specjalnym komunikacie odnieśli się do spraw na nim dyskutowanych.
Poruszono m. in. następujące tematy: dostęp obywateli do dóbr kulturalnych Kościoła, inwentaryzacja dóbr o szczególnym znaczeniu i jej publikacja na stronie Andaluzyjskiego Instytutu Dziedzictwa Historycznego oraz kwestia archiwów i bibliotek.
Biskupi podkreślają, że świątynie są zawsze dostępne „dla osób, które pragną poznać chrześcijańskie dziedzictwo kulturalne”, choć oczywiście ich głównym przeznaczeniem jest kult i duchowa opieka nad wiernymi. Jeśli w określonych wypadkach prosi się o ofiarę na utrzymanie świątyni, to należy pamiętać, że „największy wkład na konserwację tego dziedzictwa nie pochodzi ze środków publicznych, ale od katolików, co można potwierdzić konkretnymi liczbami” – czytamy w komunikacie.
Ponadto Kościół organizuje m.in. wizyty, koncerty, wystawy i szlaki historyczno-artystyczne, aby osoby zainteresowane lepiej poznały chrześcijańskie dziedzictwo kulturalne. Ułatwia dostęp do 3 tys. archiwów i bibliotek, popiera badania naukowe oraz współpracę z państwem i różnymi instytucjami. Biskupi wyrażają wdzięczność katolikom, instytucjom i ludziom dobrej woli za wysiłek włożony w pielęgnowanie dziedzictwa, które pozostawili przodkowie w wierze.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.