Po interwencji „GN” nie będzie podatku od umorzonej opłaty na dzieci w pieczy zastępczej
- Ministerstwo finansów uchyli interpretację warszawskiej Izby Skarbowej – powiedziała „GN” rzecznik prasowa ministerstwa finansów, Wiesława Dróżdż. O sprawie pisaliśmy we wtorek. Ministerstwo finansów zajęło się sprawą po naszym zapytaniu w tej sprawie.
W świetle interpretacji warszawskiej Izby Skarbowej osoby, których dzieci zostały przekazane do pieczy zastępczej, musiały odprowadzać podatek od umorzonej opłaty za ich utrzymanie. - Wyniku umorzenia należności z ww. tytułu osoba ta odnosi rzeczywistą korzyść, nie wydatkując środków, które byłaby zobowiązana wydatkować płacąc za pobyt dziecka w pieczy zastępczej. W efekcie zwolnienia osoby z ponoszenia ww. opłat następuje u niej trwały przyrost majątku – można przeczytać w dokumencie.
Z tym podejściem nie zgadza się ministerstwo finansów. - Uchwały rady powiatu, gminy, czy miasta mogą mieć dwojaki charakter, tj. generalno-abstrakcyjny lub indywidualno-konkretny. Przykładowo uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie określenia warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalania opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej określiła warunki, po spełnieniu których każdy może skorzystać z dobrodziejstwa umorzenia - pisze rzecznik ministerstwa.
- Akt ten ma zatem charakter generalno-abstrakcyjny, bowiem ma on zastosowanie do wszystkich osób spełniających określone w nim warunki. Zastosowanie umorzenia na podstawie tego aktu prawnego nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) - dodaje. Zastrzega też, że "Ministerstwo Finansów zwróci się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku o przesłanie akt interpretacji indywidualnych wydanych w analogicznych sprawach w celu dokonania ich weryfikacji i dokonania ewentualnej zmiany".
Zmiana interpretacji przez ministerstwo finansów oznacza definitywnie, że podatek nie jest należny. Ani Izba w Warszawie, ani żadna inna Izba Skarbowa nie będzie mogła zmienić tej decyzji.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.