Zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej obraz Jezusa Miłosiernego znajdujący
się w kościele Ducha Świętego w Wilnie zostanie przeniesiony do odległego o
300 m. byłego kościółka Świętej Trójcy, który od czasów zaborów służył jako
magazyn.(foto)
Po odrestaurowaniu ma być ponownie wyświęcony pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Opublikowany 5 kwietnia przez kurię diecezjalną w Wilnie komunikat głosi, że "dekret metropolity wileńskiego kard. Audrysa Juozasa Baczkisa Juozasa Baczkisa o powołaniu świątyni Jezusa Miłosiernego pozostaje ważny".
Mimo licznych protestów Polaków na Litwie obraz zostanie przeniesiony, a konsekracja świątyni odbędzie się w święto Bożego Miłosierdzia 18 kwietnia br. W komunikacie poinformowano, że 3 kwietnia kard. Baczkisa przyjął na audiencji prywatnej papież Jan Paweł II. Rozmawiano o decyzji kardynała w sprawie ustanowienia i konsekracji świątyni Miłosierdzia Bożego oraz przeniesienia słynącego łaskami obrazu Jezusa Miłosiernego, pierwszego, który został namalowany według wskazań św. Faustyny.
W związku z protestami Polaków skupionych wokół kościoła pw. Ducha Świętego kard. Baczkis przedstawił Papieżowi różne warianty rozwiązania problemu, w tym nawet odwołanie swojej decyzji. "Stolica Apostolska zezwoliła metropolicie wileńskiemu, aby działał według własnego uznania i wyraziła nadzieję, że kult Miłosierdzia Bożego będzie szerzył się na całej Litwie" - głosi komunikat. Podkreśla też, żeby "ze względu na szacunek dla Ojca Świętego nie nadużywać jego autorytetu w rozwiązywaniu nieporozumień".
Metropolita wileński kard. Baczkis przebywał w Watykanie w dniach 29 marca-4 kwietnia br. Głównym celem jego wizyty były rozmowy na temat obchodów jubileuszu 400-lecia kanonizacji św. Kazimierza, które odbędą się na początku maja. Na te uroczystości Jan Paweł II wyznaczył swoim specjalnym wysłannikiem kardynała Achille Slivestriniego.
Decyzja kard. Baczkisa o przeniesieniu obrazu "Jezu ufam Tobie", namalowanego przez wileńskiego malarza Eugeniusza Kazimirowskiego ściśle według wskazówek św. siostry Faustyny Kowalskiej, wywołała oburzenie społeczności polskiej. Polskie organizacje społeczne zebrały 10 tys. podpisów pod petycją do metropolity wileńskiego z prośbą o pozostawienie obrazu w dotychczasowym miejscu. Dlatego o decyzję w sprawie słynnego malowidła kard. Baczkis zwrócił się do Stolicy Apostolskiej.
Wizerunku Jezusa Miłosiernego otaczają wielką czcią Polacy mieszkający w Wilnie, a także przybywający tam pielgrzymi z całego świata. Kult Miłosierdzia Bożego zrodził się w Wilnie. To tu w latach trzydziestych św. Faustyna miała widzenia, na podstawie których w 1934 r. powstał obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Eugeniusz Kazimirowskiego. Obraz niezbyt podobał się siostrze Faustynie, więc po wyjeździe do Krakowa zamówiła drugi, czczony obecnie w sanktuarium w Łagiewnikach.
Po raz pierwszy obraz z napisem "Jezu ufam Tobie" wystawiono w 1935 roku w Kaplicy Ostrobramskiej. Następnie przez lata wędrował przez kościoły Wileńszczyzny, bez stałego miejsca. Po wojnie zaginął i dopiero pod koniec lat 80-tych odnaleziony na Białorusi przez polskich księży z Wileńszczyzny wrócił do Wilna jeszcze w czasach komunistycznych. Nie został przyjęty przez litewskich księży do Ostrej Bramy, więc w 1986 roku, staraniem księży - obecnego arcybiskupa moskiewskiego Tadeusza Kondrusiewicza i biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza - obraz umieszczono w bocznym ołtarzu głównej nawy kościoła Św. Ducha, gdzie nabożeństwa są odprawiane wyłącznie po polsku. Podczas wizyty w Wilnie modlił się przy nim także Ojciec Święty.
«« | « |
1
| » | »»