We Francji coraz powszechniej używa się określenia "Święta Końca Roku" w odniesieniu do Świąt Bożego Narodzenia. [**Porozmawiaj o tym na FORUM![][1]**][2] [1]: zdjecia/zdjecia/wprzod.gif [2]: http://forum.wiara.pl
Dzieje się tak nie tylko, dlatego, że Francja jest państwem laickim, ale też dlatego, że we Francji znaczną części społeczeństwa stanowią przedstawiciele innych wyznań.
Aby nie ranić ich odczuć, media i politycy już od wielu lat unikają składania życzeń bożonarodzeniowych życząc "udanych świat końca roku".
W tym roku w imię laickości państwa i traktowania jednakowo innych religii w kilku przedszkolach, m.in. w Colmar w Alzacji, nie rozdano dzieciom świętych Mikołajów z czekolady, bo na mitrze znajdował się krzyżyk. W kilku szkołach młodzież zaprotestowała przeciw choinkom, jako znakom widocznym religijnym.
Zdarzają się przypadki zmiany tekstów kolęd tak, aby nie było w nich odniesień do Jezusa. W kilku miastach w dekoracjach usunięto słowo "Noël" (Boże Narodzenie) zastępując je słowem "święta".
Ta sytuacja jest reakcją na uchwalone w tym roku prawo francuskie zabraniające noszenia w szkołach "ostentacyjnych symboli religijnych". Te przejawy politycznej poprawności wywołały ostre protesty rodziców.
Od redakcji: Dlaczego aby nie ranic odczuć przedstawicieli innych wyznan rani się odczucia chrześcijan zmieniając nazwę ich święta?
redakcja portalu Wiara.pl
Porozmawiaj o tym na FORUM
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.