Dzieci i młodzież w szkołach całej Polsce będą mogły oglądać transmisje spektakli teatralnych granych na żywo w teatrach m.in. w Opolu, Krakowie czy Wrocławiu. Do końca roku kalendarzowego zaprezentowanych zostanie łącznie 9 tytułów.
Pierwszy z nich - „Królowa Śniegu” w reż. Tomasza Koniny na podstawie baśni Andersena z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu już w najbliższy wtorek, 21 maja. Spektakl będzie można obejrzeć poprzez strony www.nina.gov.pl oraz www.iteatr.tvp.pl. W 2013 roku odbędzie się jeszcze osiem transmisji – w czerwcu oraz po wakacjach.
Internetowy Teatr TVP dla szkół wykorzystuje nowoczesną technologię jako sposób dotarcia z kulturą wysoką do młodej, masowej widowni. Projekt Telewizji Polskiej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego skierowany jest do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce, szczególnie jednak do placówek oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych.
Warunkiem udziału w kodowanej, bezpłatnej transmisji jest dostęp do szerokopasmowego internetu. Grany na żywo spektakl może być w tym samym czasie oglądany nawet przez kilkunastotysięczną społeczność uczniów.
Proponowany repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale też adaptacje teatralne arcydzieł polskiej i światowej literatury o dużych walorach edukacyjnych.
Dodatkową propozycją w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół jest internetowy przegląd szkolnych zespołów teatralnych. Uczniowie w ramach konkursu przygotują własne przedstawienia poprzedzone samodzielną pracą nad scenariuszem lub dokonają adaptacji lektury szkolnej. Finałowe spektakle będą transmitowane online do zainteresowanych szkół. Będzie je można również obejrzeć na antenach lokalnych TVP.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.