Ojciec Święty zezwolił na promulgowanie dekretu Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odnośnie do cudu przypisywanego wstawiennictwu błogosławionego Jana Pawła II.
Papież przychylił się również do zdania członków tej dykasterii, by dokonać kanonizacji Jana XXIII. Papież Franciszek zdecydował się ponadto zwołać konsystorz dotyczący także kanonizacji Jana Pawła II.
Jak zwrócił uwagę watykański rzecznik, otwarcie drogi do kanonizacji bł. Jana XXIII odbyło się bez formalnego uznania nowego cudu za jego wstawiennictwem. Do jego beatyfikacji był już jednak taki cud uznany, co dla części teologów ekspertów jest wystarczające również do kanonizacji, a zresztą Papież ma też władzę dyspensować od drugiego cudu.
Ks. Federico Lombardi odniósł się także do kwestii, czy obaj Papieże będą kanonizowani razem i kiedy. Zwrócił uwagę na wyraźną wolę Ojca Świętego, by doprowadzić do kanonizacji obu błogosławionych: Jana Pawła II i Jana XXIII. Czy dokona tego wspólnym aktem? Jest to prawdopodobne, choć na ostateczną decyzję należy poczekać do zapowiedzianego konsystorza. To samo dotyczy daty tej uroczystości, choć można oczekiwać jej wyznaczenia już na koniec tego roku.
Jaki natomiast cud otworzył drogę do kanonizacji Papieża Polaka? Jak wyjaśnił postulator w tej sprawie, ks. Sławomir Oder, chodzi o uzdrowienie z tętniaka mózgu. Schorzenie to ustąpiło dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II wzywanemu w dniu beatyfikacji nie zostawiając żadnego znaku. „To jest osoba związana węzłem sympatii, miłości i wiary z Janem Pawłem II, mieszkanka Kostaryki – poinformował ks. Oder. – Kilka tygodni przed beatyfikacją bardzo ciężko zachorowała. Lekarze stwierdzili niemożność dokonania interwencji chirurgicznej. W takim stanie rzeczy perspektywa po ludzku rzecz biorąc była jednoznaczna: jej dni były policzone. No i wtedy pojawił się znak nadziei w postaci beatyfikacji Jana Pawła II. Czuwała całą noc przed telewizorem, modląc się z bliskimi, łącząc się duchowo pomimo wielu godzin różnicy w czasie. Rano po przebudzeniu stwierdziła, że jej warunki zdrowotne pozwalają na to, aby podjąć wszystkie swoje obowiązki i rozpocząć życie na nowo. Było to jednoznaczne, natychmiastowe i całkowicie zmieniające życie tej osoby” – dodał postulator sprawy kanonizacyjnej Jana Pawła II.
Podczas dzisiejszej audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, Papież zezwolił na promulgowanie 11 innych dekretów tej dykasterii. Większość postaci, których one dotyczą, to męczennicy czasów wojny domowej w Hiszpanii. Oprócz nich warto wymienić dekret o cudzie otwierający drogę do beatyfikacji bp. Alvaro del Portillo Diez de Sollano, drugiego przełożonego generalnego Opus Dei, oraz m. Speranzy od Jezusa, założycielki zgromadzeń zakonnych noszących imię Miłości Miłosiernej. Oboje pochodzili z Hiszpanii. Inny z dekretów dotyczy heroiczności cnót włoskiego polityka i intelektualisty, rektora Uniwersytetu Katolickiego, sługi Bożego Giuseppe Lazzatiego.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.