Wspólny przodek wszystkich mężczyzn - praojciec Adam - żył około 120-156 tys. lat temu, wcześniej niż nasza pramatka - piszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Na Ziemi żyje dziś siedem mld ludzi. Wszyscy pochodzą od wspólnych przodków. Dzięki najnowszym badaniom genetycznym naukowcy ustalili, kiedy najpóźniej żył mężczyzna, od którego wywodzą się wszyscy mężczyźni na świecie.
Żeby to ustalić, przeprowadzono analizy porównawcze chromosomu Y, jednego z dwóch chromosomów płciowych (obok X), które posiadają mężczyźni. Kobiety mają dwa chromosomy X. Próbki pobrano od 69 mężczyzn z całego świata, w tym z Afryki Subsaharyjskiej, Syberii, Kambodży, Pakistanu, Algierii i Meksyku.
Okazało się, że najpóźniejszy możliwy okres życia na Ziemi wspólnego przodka wszystkich mężczyzn to ok. 120 tys.-156 tys. lat temu.
Tego rodzaju badania ludzkich przodków - oparte na zsekwencjonowaniu całych chromosomów Y od wielu mężczyzn - udało się przeprowadzić po raz pierwszy.
Wyniki zgadzają się mniej więcej z wcześniejszymi próbami wytypowania wspólnej - najpóźniej żyjącej - pramatki całej ludzkości. W oparciu o DNA z mitochondriów komórkowych moment jej życia wyznaczono na okres pomiędzy 99 tys. a 148 tys. lat temu.
Badania przeprowadziły zespoły naukowców z amerykańskich uniwersytetów Stanforda i stanu Michigan. Jak podkreślają autorzy, były one możliwe dzięki najnowszym technikom sekwencjonowania DNA.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.