W Polsce coraz mniej zakonnic

Do klasztornych bram puka nawet 30 proc. mniej młodych kobiet niż przed 17 laty - wynika z badań Krajowego Duszpasterstwa Powołań.

W 1989 r. habit (a najpierw strój tzw. postulantki) zakładało ponad 800 kobiet rocznie, teraz 500 - podaje Gazeta Wyborcza. - Problemem jest kultura antypowołaniowa oraz wizerunek kobiety lansowany w komercyjnych mediach - uważa s. Krystiana Chojnacka, asystentka generalna Zgromadzenia Benedyktynek Misjonarek. Dodaje, że sióstr w Polsce jest mniej, ale te, które są, są bardzo zaangażowane w swoją pracę. Czy brak zainteresowania życiem zakonnym można tłumaczyć zeświecczeniem? - Wiele dziewczyn nie jest w stanie znieść rygoru panującego za murami. Odnoszę wrażenie, że w niektórych zakonach żeńskich ważniejsze są zakazy niż rozwijanie żywej wiary - mówi zakonnica z jednego z krakowskich klasztorów, zastrzegając sobie anonimowość. Odwrócił się za to trend sprzed kilkunastu lat, kiedy do klasztorów wstępowały głównie kobiety ze wsi i niewykształcone. Teraz pochodzą przeważnie z miast, coraz częściej też są po wyższych studiach. Większość osób decydujących się na życie zakonne lub wstąpienie do seminarium działała wcześniej w grupach religijnych, np. duszpasterstwach akademickich. Nie zmienia się liczba powołań kapłańskich: tu ciągle Polska jest w czołówce europejskiej. W seminariach kształci się ok. 4,6 tys. kleryków. Jednak spośród tych, którzy zaczynają kapłańską edukację, do święceń dotrwa zwykle tylko ok. 50 proc. Kilkanaście lat temu odpadała jedna trzecia kandydatów. Ale to duchownych nie niepokoi. - Gdy byłem młodym księdzem, modliłem się o liczne powołania, potem o liczne i święte, a teraz tylko o święte - komentował niedawno na konferencji prasowej ks. Marek Dziewiecki, dyrektor Krajowego Duszpasterstwa Powołań. I podkreślił, że w seminariach naturalną rzeczą jest selekcja kandydatów do sutanny. Przede wszystkim pod kątem natury psychicznej. Święceń kapłańskich nie mogą otrzymać klerycy, którzy mają problem z własną seksualnością. - Nie tylko homoseksualiści, ale także np. mający problemy z czystością w relacjach z kobietami. Tutaj weryfikacja powinna być solidnie prowadzona - uważa ks. Dziewiecki.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Wtorek
  rano
  19°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  wiecej »