Pielgrzymka ku czci św. Antoniego na granicy polsko-ukraińskiej

Pielgrzymka ku czci św. Antoniego odbyła się na granicy polsko-ukraińskiej. W Uhnowie k. Rawy Ruskiej na Ukrainie zostało z tej okazji otwarte tymczasowe przejście dla byłych mieszkańców tej miejscowości, którzy obecnie żyją w Polsce.

9 czerwca po stronie ukraińskiej prawie 400-osobową procesję Polaków z wielkim drewnianym krzyżem przywitali biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek i prawosławny proboszcz o. Bogdan Paraszczak. Po modlitwie odnowienia chrztu przed mostem na Racie odbył się symboliczny Jordan - pielgrzymi w bród przeszli rzeczkę. Następnie Polacy i Ukraińcy wspólnie ponieśli krzyż, który został ustawiony i poświęcony przez bp. Buczka obok nieczynnego kościoła, jako pamiątka pieszej pielgrzymki z Dynisk do Uhnowa. Z Uhnowa Polaków wysiedlono w 1951 r. w wyniku wymuszonej wymiany terytoriów przygranicznych między PRL z Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką. Przesiedlono ich przeważnie w okolice Tomaszowa Lubelskiego, Lubaczowa, Przemyśla i Ustrzyk Dolnych. Wtedy również wywieziono całość wyposażenia kościelnego. Przez jakiś czas w uhnowskiej świątyni znajdował się magazyn. Obecnie potężny kościół wzniesiony w XVII wieku jest zamknięty. Od 2001 r. przed uroczystością św. Antoniego do tej świątyni pielgrzymują z Polski grupy rodzin byłych mieszkańców Uhnowa. "Dzięki ich wsparciu materialnemu udało się zmienić część dachu na kościele - powiedział KAI przewodniczący rady miasta Mychajło Osmiłowski. - Większość obecnych mieszkańców Uhnowa to ludność napływowa. Obecnie jest to najmniejsze miasto na Ukrainie i liczy zaledwie 1200 mieszkańców. Polaków w tej miejscowości nie ma, jednak chcemy uratować nieczynny kościół od zniszczenia. Ostatnio udało się włączyć świątynię do spisu zabytków pobliskiego państwowego rezerwatu architektoniczno-historycznego miasteczka Bełz. Dostaliśmy nawet od państwa ukraińskiego część środków na zabezpieczenie i remont kościoła". W pobliżu kościoła niedawno zostało otwarte małe muzeum. "Mamy tu żelazny krzyż, który spadł z kościoła, obrazy łacińskie zachowane w domach Ukraińców - powiedziała KAI dyrektor Halina Hubeni. - W okolicy miasteczka znaleźliśmy część figury drewnianej z kaplicy św. Jana. Zbieramy zdjęcia, dokumenty, wspomnienia, żeby młodzież i dzieci wiedzieli o tym, że ten kościół pozostał po Polakach, byłych mieszkańcach Uhnowa". Greckokatolicki ks. Bogdan Hrynda przypomniał, że w pamięci pokoleń katolików dwóch obrządków - łacińskiego i bizantyjskiego - kościół ten pozostał jako miejsce kultu św. Antoniego. W jednym z bocznych ołtarzy znajdował się szczególnie czczony jego obraz. Obrazy i figurki św. Antoniego są też obecne w domach ukraińskich. Po zakończeniu Mszy św. odprawionej w kościele przez bp. Buczka wierni obrządku wschodniego ucałowali przyniesiony przez pielgrzymów z Polski krzyż, który trzymał w swoich rękach sługa Boży Jan Paweł II 25 marca 2005 r., w Wielki Piątek, na zakończenie Drogi Krzyżowej, przytulając go mocno do siebie. Krzyż został ofiarowany na czas pielgrzymki przez papieskiego sekretarza. Z kolei 10 czerwca grupa Ukraińców z Uchnowa przeszła przez granicę do Denisk, ażeby wspólnie uczestniczyć tam w uroczystości odpustowej ku czci św. Antoniego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  12°C Sobota
  wieczór
  9°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  12°C Niedziela
  dzień
  wiecej »