Reklama

Biskupi za Warszawą

Gniezno, Poznań, Jasna Góra i Warszawa to miasta, do których zostanie zaproszony papież Franciszek, kiedy w 2016 r. przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Reklama

Zaplanowany na rok 2016 Światowy Dzień Młodych w Krakowie był głównym tematem zebrania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze 26 sierpnia. W związku z tym, że w 2016 r. roku przypada jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski zaproponowana zostanie papieżowi wizyta w Poznaniu i Gnieźnie, a w związku z 25. rocznicą pierwszych ŚDM w Częstochowie - także na Jasnej Górze. Wśród propozycji znajdzie się również Warszawa jako stolica kraju.

Jeśli chodzi o daty, to zaproponowana zostanie druga połowa lipca, gdyż sierpień w Polsce jest miesiącem tradycyjnych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę i biskupi nie chcieliby tego rytmu zaburzać.

Sprawą organizacji spotkania w 2016 r. ze strony kościelnej zajmie się Ogólnopolski Zespół ds. Wizyty Ojca Świętego w czasie Światowego Dnia Młodzieży w 2016 r. W jego skład wejdą : kard. Stanisław Dziwisz jako jego przewodniczący; abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski;  abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski; metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak oraz biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.  Wyznaczeni zostaną również diecezjalni koordynatorzy przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży. Ich pierwsze spotkanie odbędzie się we wrześniu br.

Jak wyjaśnił bp Wojciech Polak zespół rozpocznie prace od przygotowanie dokładnych dat i trasy papieskiej wizyty, które zostaną zaproponowane Papieżowi. Najpierw jednak będzie musiał uzgodnić szczegóły wizyty ze stroną rządową.

Księża biskupi uznali, że ŚDM w Polsce to wielka szansa dla polskiego Kościoła. „Potrzeba nam nowego impulsu i nowego dotknięcia Ducha Świętego i właśnie Światowy Dzień Młodzieży może spełnić taką rolę” – wyjaśnił abp Stanisław Budzik. Przyznał też, że biskupi są świadomi, że organizacja Światowych Dni Młodzieży jest jednocześnie bardzo trudnym wyzwaniem, które już dziś stawia nas przed mnóstwem problemów. „Ale podejmujemy je z radością, gdyż widzimy w tym ogromną szansę duszpasterską. Tym bardziej, że nie chodzi tu o przygotowania wyłącznie do ŚDM, ale także do 1050. rocznicy chrztu Polski, do odnowy naszej wiary” - wyjaśnił.

Duchowe przygotowania do ŚDM w Krakowie rozpocznie wędrówka krzyża Światowych Dni Młodzieży poprzez wszystkie polskie diecezje. Krzyż ten papież Franciszek przekaże Kościołowi w Polsce w Niedzielę Palmową 13 kwietnia przyszłego roku. W każdej polskiej diecezji krzyż przebywać będzie około 20 dni. Jest to krzyż, który został ofiarowany Janowi Pawłowi II przez młodzież podczas obchodów Roku Świętego w 1983 r. Przez rok krzyż ten przebywał w Bazylice św. Piotra, a następnie papież przekazał go organizatorom kolejnych Światowych Dni Młodzieży, którym towarzyszy on odtąd przez cały czas.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama