Kościół chce pomóc byłym betankom

Kościół nie zostawi bez pomocy byłych betanek, które okupują klasztor w Kazimierzu Dolnym. Jak dowiedział się Dziennik, w tym tygodniu przedstawiciele Episkopatu mają rozmawiać na ten temat z posłanką PO Beatą Sawicką, której krewna przebywa w klasztorze.

Konkretną pomoc zbuntowanym zakonnicom, które w najbliższym czasie czeka eksmisja, organizuje abp Józef Życiński. W sprawę zaangażowany jest także premier - twierdzi Dziennik. Kazimierz Dolny od dwóch lat żyje konfliktem w zgromadzeniu sióstr betanek. Jego kolejny akt rozegra się w najbliższych dniach, gdy komornik wyeksmituje 63 siostry. Nie są one już zakonnicami, bo zbuntowały się przeciwko decyzji Stolicy Apostolskiej i nie podporządkowały nowej przełożonej generalnej. Mimo orzeczenia sądu zbuntowane zakonnice nie chcą opuścić gmachu klasztoru. Zabarykadowały się za wysokimi murami, a osoby, które się do nich zbliżają, polewają wodą. Byłe zakonnice ślepo wykonują wszelkie polecenia poprzedniej przełożonej Jadwigi Ligockiej, która twierdzi, że ma objawienia Ducha Świętego. Mimo że zbuntowane kobiety nie są już zakonnicami, Kościół nadal stara się im pomóc. Metropolita lubelski abp Życiński - na terenie jego archidiecezji znajduje się Kazimierz - apeluje za pośrednictwem diecezjalnego Radia eR o pomoc kobietom, gdy opuszczą klasztor. Chodzi o znalezienie dla nich pracy i miejsca do zamieszkania. Sam zadeklarował, że będą mogły zamieszkać w ośrodkach duszpasterskich archidiecezji. Jak ustaliliśmy, apel spotkał się z odzewem, kilkanaście rodzin zgodziło się przyjąć do domu ekszakonnice. Pomóc odizolowanym niczym w sekcie kobietom starają się także ich rodziny. Szczególnie aktywna jest tu posłanka Platformy Obywatelskiej Beata Sawicka obawiająca się o los swojej kuzynki. Jak ustaliliśmy, w tym tygodniu ma rozmawiać na temat problemu z sekretarzem Episkopatu bp. Stanisławem Budzikiem. Wcześniej spotkała się w tej sprawie z abp. Życińskim. Rozmawiała także z ministrem spraw wewnętrznych Władysławem Stasiakiem. Jak nam ujawniła, szef MSWiA zagwarantował, że w eksmisji udział wezmą odpowiednio przygotowani policjanci, a ich działania będą wykonywane ze szczególną starannością, aby nie dopuścić do zagrożenia dla osób znajdujących się w klasztorze. Według naszych nieoficjalnych informacji sprawę nadzoruje premier - i to Jarosław Kaczyński ma podjąć decyzję o czasie i sposobie eksmisji. Miało do niej dojść 5 września, ale zgromadzenie nie wpłaciło na czas opłaty egzekucyjnej. Niebagatelna kwota 56 tysięcy złotych znalazła się jednak i pieniądze wczoraj zostały wysłane na konto lubelskiego komornika - poinformowało Radio RFM FM. Pełnomocnik zakonu mec. Ewa Stepowicz-Lizut stwierdziła, że komornik będzie mógł wykonać eksmisję 10 października.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  13°C Niedziela
  noc
  wiecej »