Turcja: Powyborczy optymizm Bartłomieja I

Patriarcha Konstantynopola optymistycznie ocenił niedawny wybór Abdullaha Güla na prezydenta Turcji. Okazał też zadowolenie z wcześniejszego zwycięstwa wyborczego islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

Bartłomiej I przemawiał w Stambule do grupy młodzieży prawosławnej, komentując prace zakończonego synodu Patriarchatu Ekumenicznego. Odbył się on, jak zawsze, na otwarcie prawosławnego roku kościelnego, który rozpoczyna się 1 września. Wyraził nadzieję, że wyniki wyborów będą miały skutki pozytywne dla mniejszości religijnych w Turcji, a nowo wybrane władze rozwiążą nagromadzone w przeszłości problemy, które spowodowały wykorzenienie wyznawców prawosławia w tym kraju. Patriarcha od dawna domaga się większej wolności religijnej i przywrócenia Cerkwi jej skonfiskowanych przez rząd nieruchomości oraz możliwości otwarcia szkół teologicznych i budowy świątyń. Wspomniany synod z udziałem 63 hierarchów zajął się m.in. problemami ekologicznymi. Bartłomiej I przygotowuje kolejną konferencję o ochronie środowiska, która odbędzie się za rok (6-13 września 2008 r.) w Grenlandii. Mówiono też o ekumenizmie. Znany teolog metropolita Pergamonu Ioannis Zizoulas podkreślił, że komunia między Kościołem katolickim i prawosławnym nie ustała z oficjalną schizmą 1054 roku. Jeszcze w XV wieku patriarcha Konstantynopola Gennadios mimo swego antykatolickiego nastawienia dopuszczał uczestnictwo katolików w liturgii. Zdaniem metropolity Zizoulasa należy rozwijać dialog katolicko-prawosławny, gdyż oba Kościoły mają wspólną wizję jedności sakramentalnej, czego brak np. w relacjach z anglikanami.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  wiecej »