Izrael: zmarł przywódca bahaizmu

W wieku 95 lat zmarł w swym domu w izraelskiej Hajfie Ali-Muhammad Warka - przywódca światowej wspólnoty bahaitów i strażnik wiary. Swój urząd pełnił dożywotnio 52 lata. O śmierci swego zwierzchnika, która nastąpiła 22 września, poinformowało 24 bm. Światowe Centrum Bahaizmu w Hajfie.

Warka urodził się w 1912 w Teheranie w zamożnej rodzinie perskiej. W 1950 obronił doktorat na paryskiej Sorbonie, po czym wrócił do Iranu i wykładał na uniwersytetach w Tebrizie i Teheranie. W 1997 wyjechał do Hajfy w Izraelu, gdzie pracował w Światowym Centrum Bahaizmu. Za życia Warki "religia nasza rozwinęła się od formy zarodkowej do takiego stanu, gdy stała się zdolna do życia i zorganizowana" - powiedział przedstawiciel ośrodka Douglas Moore. Przypomniał, że gdy ich przywódca przyszedł na świat, było tylko kilka wspólnot bahaitów, w praktyce nie zorganizowanych, podczas gdy dzisiaj istnieją duże ich ośrodki w prawie 190 krajach. Głównym zadaniem przywódcy było szerzenie tej religii oraz wspieranie wspólnoty i jedności jej wyznawców - dodał Moore. "Warka był człowiekiem cichym, wykształconym, o wyjątkowo szerokich poglądach i bardzo dalekowzrocznym" - powiedziała inna przedstawicielka Centrum Sally Weeks. Podkreśliła, że ich zwierzchnik był zawsze dostępny tysiącom pielgrzymów, którzy przybywali do Hajfy. Bahaizm jest najmłodszą wiekiem religią o zasięgu ogólnoświatowym, powstałą w połowie XIX w. w irańskim Szirazie. Jej pierwszym zwiastunem był muzułmanin Irańczyk Mirza Ali Muhammad (1819-50), który w 1844 w Szirazie ogłosił się wysłannikiem nowej wiary, dwunastym imamem, obiecanym przez islam. Nadał sobie tytuł "Bab", czyli Brama. Oznajmił, że jest posłańcem Boga, który przygotowywał ludzi na nadejście proroka Baha'u'llaha, tak jak Jan Chrzciciel zapowiadał przyjście Jezusa Chrystusa. I właśnie Irańczyk Baha'u'llah (1817-92), wywodzący się z jednego z największych rodów perskich, był właściwym twórcą nowej religii. Chociaż wywodziła się ona z islamu, od początku była od niego niezależna. Zawiera w sobie elementy zarówno tej religii, jak i chrześcijaństwa, judaizmu, buddyzmu, zoroastryzmu i hinduizmu. Głosi m.in. równe prawa dla kobiet, powszechną oświatę dla wszystkich oraz jedność ludzkości w całej jej różnorodności. W miarę rozwoju nowej religii rosła wrogość do "Baba", którego w końcu uwięziono i po 6 latach stracono 9 lipca 1850 w Tebrizie. Jego szczątki sprowadzono później do Ziemi Świętej, a jego grobowiec znajduje się na Górze Karmel w Hajfie, gdzie mieści się Światowe Centrum Bahaizmu. Dziś liczbę jego wyznawców na świecie ocenia się na 5-6 mln w 188 krajach i 45 terytoriach zależnych. Od początku lat dziewięćdziesiątych bahaici są obecni również w Polsce, mając swe ośrodki w Białymstoku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • kusztar
  21.10.2007 22:39
  witam

  w wierze bahai nie ma przywodcow - ale rada z 9 osob.
  Ali-Muhammad Warka nie jest zadnym przywodca.
  Ale jego rola w stanowieniu nowej wiary jest b wazna i wysoka.

  pozdrawiam
  kusztar
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  2°C Środa
  wieczór
  -1°C Czwartek
  noc
  -1°C Czwartek
  rano
  3°C Czwartek
  dzień
  wiecej »