Ks. prałat Franciszek Kurzaj z Teksasu Honorowym Ślązakiem roku

Tytuł Honorowego Ślązaka Roku, przyznawany podczas finału popularnego konkursu „Po naszymu czyli po śląsku" przypadł w tym roku ks. prałatowi Franciszkowi Kurzajowi. Pochodzący ze Sławięcic (obecnie dzielnica Kędzierzyna-Koźla) kapłan pracuje wśród Polonii w Teksasie.

Celem konkursu jest pielęgnowanie gwary i i kultury śląskiej. Co roku spośród kilkudziesięciu uczestników wyłaniani są laureaci, którzy mają najwięcej do przekazania swoim słuchaczom i robią to nienaganną gwarą. Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest senator Maria Pańczyk, dziennikarka Polskiego Radia Katowice. – To już siedemnasta edycja – mówi. – Co roku zauważamy, że uczestnicy mniej szukają historii zabawnych i dowcipnych, a coraz częściej opowiadają o Śląsku swojego dzieciństwa, który na naszych oczach przechodzi do historii. Ks. Kurzaj, obecnie proboszcz parafii św. Pawła w San Antonio, jest tym który zbudował „most” między Teksasem a Śląskiem, a ściślej – między potomkami emigrantów sprzed półtora wieku a ich dawną ojczyzną. Od 1989 roku regularnie rok w rok, a czasem częściej przywozi Teksańczyków na Śląsk, zaprasza Ślązaków do Teksasu, publikuje książki. – Jechałem tam w 1986 roku, żeby robić to co zaczął abp Alfons Nossol – mówi ks. Kurzaj. – Arcybiskup pierwszy odwiedził potomków śląskich emigrantów w ich pierwszej parafii Panna Maria. Trochę mnie znał, wiedział, że znam gwarę. Ale mu powiedziałem: jo tam moga jechać, ale nie dla pieniędzy. Odpowiedział mi, żebym się nie martwił, bo tam ksiądz ma gorzej niż w Polsce. Po przyjęciu nagrody laureat stwierdził: – To nagroda dla tych ludzi, którzy tam w Ameryce po 150 latach jeszcze coś o swej małej ojczyźnie wiedzą, zachowali pamięć o swym pochodzeniu. Potomków pierwszych emigrantów jest tam prawie 200 tysięcy i oni po 4-5 pokoleniach jeszcze mówią, że są ze Śląska. Cała idea regionalności nabiera innego sensu, bo Ślązakiem można się czuć będąc w Stanach, w Nowej Zelandii czy na Syberii, bo tacy też są – dodał ks. prałat Franciszek Kurzaj. W poprzednich latach tytułem Honorowego Ślązaka Roku wyróżniono m.in. Gerarda Cieślika, Wojciecha Kilara, abp Damiana Zimonia, prof. Franciszka Kokota - nefrologa czy prof. Juliana Gembalskiego - muzykologa i organistę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  11°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  20°C Piątek
  wieczór
  16°C Sobota
  noc
  wiecej »