Zmarła matka Andrzeja Górska, urszulanka Serca Jezusa Konającego

W sobotę 15 grudnia br. w Warszawie, w 91 roku życia i 70 roku powołania zakonnego, zmarła matka Andrzeja (Maria Stefania) Górska od Eucharystycznego Serca Jezusa.

W latach 1964-1983 Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, w latach 1978-1981 Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, przez kilkanaście lat delegatka regionalna Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich (UISG). Zasłużona w pracy pedagogicznej i wychowawczej w czasach okupacji hitlerowskiej i w okresie powojennym. Za udział urszulanek SJK w ratowaniu podczas wojny dzieci żydowskich odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. M. Andrzeja Górska urodziła się w 1917 roku w Łodzi. Jako studentka Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UW została w 1938 roku przyjęta przez św. Urszulę Ledóchowską do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i posłana na Kresy Wschodnie. Po wybuchu II wojny światowej przedostała się z Polesia do Warszawy, do Szarego Domu urszulanek SJK na Wiślanej, ściśle związanego z różnymi działaniami ruchu oporu (tam m.in. mieścił się lokal sztabowy Wojskowej Służby Kobiet Komendy Głównej Armii Krajowej). Po odbyciu nowicjatu złożyła w 1941 roku śluby zakonne i podjęła pracę jako kierowniczka kuchni RGO, sekretarka i nauczycielka biologii w tajnym Liceum Pedagogicznym Sióstr Urszulanek SJK w Warszawie oraz na tajnych kompletach gimnazjalnych. Pod kierunkiem ówczesnej przełożonej generalnej i we współpracy z innymi siostrami pomagała w ratowaniu dzieci żydowskich, wyprowadzonych z getta, za co została odznaczona w 1997 roku medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i w 2007 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wybrana na przełożoną generalną w 1964 roku, funkcję tę pełniła przez trzy kadencje (do 1983 roku), realizując zalecaną przez Sobór Watykański II odnowę życia zakonnego. Uczestniczyła aktywnie w pracach o charakterze międzyzakonnym: od 1966 roku była członkinią Konsulty Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, od 1978 – przewodniczącą Konsulty. W 1967 roku została mianowana przez papieża Pawła VI konsultorką regionalną Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG) w Rzymie. Była członkinią Komisji Episkopatu Polski ds. Emigracji i Komisji do Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II. Zaangażowana w przygotowania do beatyfikacji (1983), a następnie kanonizacji (2003) Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia, autorka bądź redaktorka licznych publikacji, dotyczących życia św. Urszuli oraz historii i działalności urszulanek szarych. Mszy św. pogrzebowej w czwartek 20 grudnia br. o godz. 11.30 w kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ul. Tamka 4 a, przewodniczył będzie Nuncjusz Papieski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Po Mszy św. nastąpi odprowadzenie ciała do grobowca Sióstr Urszulanek SJK na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 39 H). Zamiast kwiatów będzie możliwość złożenia ofiary, przeznaczonej na pomoc potrzebującym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  3°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  9°C Środa
  wieczór
  7°C Czwartek
  noc
  wiecej »