Kościół katolicki ma nową świętą. Papież Franciszek po przyjęciu relacji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, zaliczył w poczet świętych Anielę z Foligno.
Jej kult liturgiczny rozciągnął na cały Kościół. Dotychczas ta włoska tercjarka, zmarła na początku XIV wieku, 4 stycznia 1309 r. wdowa, czczona była jako błogosławiona głównie w zakonach franciszkańskich. Jej pisma mistyczne przełożono na wiele języków, także na polski.
Ponadto Ojciec Święty upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania siedmiu dekretów. Jeden z nich dotyczy cudu przypisywanego wstawiennictwu włoskiej sługi Bożej Assunty Cateriny Marchetti, współzałożycielki zgromadzenia sióstr misjonarek św. Karola, zmarłej w połowie zeszłego stulecia, w 1948 r., w Brazylii. Zatwierdzenie cudu otwiera drogę do beatyfikacji. Pozostałe dekrety wspomnianej dykasterii stwierdzają heroiczność cnót jednego błogosławionego i pięciorga sług Bożych.
Bł. Amato Ronconi żył w XIII wieku. Założył w Saludecio koło Rimini na północy Włoch szpital-przytułek dla pielgrzymów, istniejący do dziś jako dom starców. Kult tego błogosławionego został zatwierdzony w XVIII wieku, ale nie było do tego wymagane stwierdzenie heroiczności cnót, potrzebne do ewentualnej kanonizacji.
Dalsze dekrety dotyczą trojga założycieli żeńskich zgromadzeń zakonnych, mianowicie włoskiego biskupa, Kanadyjki i Hinduski, a poza tym włoskiej zakonnicy i świeckiego Włocha, który był ojcem rodziny. Ten ostatni to sługa Boży Attilio Luciano Giordani. Należał do założonego przez św. Jana Bosko stowarzyszenia świeckich Współpracowników Salezjańskich, a zmarł przed 40 laty, w 1972 r. w Brazylii.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.