Belgia: Szpitale niechętne eutanazji

Belgijscy politycy chcą rozszerzenia prawa do eutanazji na nieletnich i osoby w stanie demencji. Jednak wiele szpitali odmawia robienia śmiertelnych zastrzyków - czytamy w Rzeczpospolitej.

O łatwiejszą eutanazję apelują liberałowie z rządzącej koalicji. Dyskusja w Belgii rozgorzała, gdy największy pisarz i poeta tego kraju Hugo Claus poprosił o śmiertelny zastrzyk. Twórca cierpiał na chorobę Alzheimera. Zmarł 19 marca. Okazuje się, że nawet w Belgii, gdzie eutanazja jest całkowicie legalna, szpitale się bronią przed aplikowaniem śmiertelnych zastrzyków. Ujawnił to flamandzki dziennik De Morgen, który opublikował wyniki raportu sporządzonego przez ekspertkę z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven. Badanie pokazuje, że aż 42 procent szpitali, z czego większość to instytucje katolickie, zdecydowanie odmawia dokonywania zabiegów eutanazji na pacjentach w sytuacji podobnej do tej, w jakiej znajdował się Hugo Claus: choroby ciężkiej, nieodwracalnej, ale nieprowadzącej do śmierci. Nawet jeśli pacjent spełnia wymogi prawne do poddania się zabiegowi eutanazji. Tylko 15 procent szpitali zgadza się na zabiegi, pozostałe placówki nie mają pisanych zasad w tej dziedzinie. Nieco łatwiej jest o eutanazję w przypadkach chorób ciężkich i śmiertelnych. Ale i wtedy pozytywne nastawienie ma do nich jedynie 25 procent szpitali. Pozostałe żądają spełnienia dodatkowych warunków, np. zasięgnięcia opinii specjalnych komisji. Badanie dotyczy tylko szpitali we Flandrii, w której mieszka 60 procent Belgów. Ale to właśnie w tym regionie wykonuje się większość śmiertelnych zastrzyków. Znacznie rzadziej z prośbą o eutanazję zwracają się Walonowie z francuskojęzycznej części kraju. W sumie w 2007 roku zarejestrowano w Belgii 495 przypadków eutanazji. Takie zabiegi są tu legalne już od 2002 roku.

«« | « | 1 | » | »»
 • marianna
  03.04.2008 20:42
  To już eutanazję nazywa się grzecznie zabiegiem. Nowomowa bez granic... Żal tylko dziadków, którzy być może już niebawem będą musieli zgadywać czy lekarz mówiący o zabiegu proponuje im niewielką operację czy ekspresowe zejście z tego świata.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  dzień
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »