Nagrodę otrzymał Wiktor Świetlik, felietonista tygodnika „W Sieci”, publikujący też m.in. w „Super Expressie”. Do nagrody była nominowana też Agata Puścikowska z „Gościa Niedzielnego”. – Została wyróżniona za felietony skierowane do kobiet i rodzin, pisane z dystansem, dużą kulturą i poczuciem humoru – mówiła przewodnicząca Kapituły Krystyna Grzybowska.
Gala wręczenia „Nagrody Złotej Ryby”, nagrody przyznawanej ku czci zmarłego przed czterema laty Maciej Rybińskiego, słynącego z ciętych, erudycyjnych felietonów, odbyła się w poniedziałek w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Była to IV edycja konkursu, do którego Fundacja Macieja Rybińskiego zaprasza autorów felietonów i komentarzy satyrycznych, publikowanych w prasie, radiu, telewizji i Internecie. Laureatem konkursu może zostać autor, który w chwili opublikowania materiału nie przekroczył 40 lat.
– Chcę podziękować szefowi, który trzy lata temu z reportażystki zrobił felietonistkę – mówiła Agata Puścikowska odbierając dyplom z wyróżnieniem.
Wiktora Świetlika, tegorocznego laureata do nagrody zgłosił redaktor naczelny „SE” Sławomir Jastrzębowski. Naszą redakcyjną koleżankę wskazał ubiegłoroczny zdobywca „Złotej Ryby” Łukasz Warzecha, publicysta „Faktu”. Trzecim nominowanym był Bartłomiej Kwapisz. Bloger z Bielska-Białej zgłosił swój felieton "Życie bez jutra".
Jakub Szymczuk /GN Wyniki konkursu ustala Kapituła, której przewodniczy Krystyna Grzybowska. W jej skład wchodzą jeszcze Aleksandra Rybińska, córka felietonisty oraz Grzegorz Eberhardt, Andrzej Krauze, Krzysztof Masłoń, Jan Pietrzak, Tomasz Sakiewicz, Marcin Wolski i Rafał Ziemkiewicz.
Maciej Rybiński był dziennikarzem publicystą, felietonistą, komentatorem politycznym, ekonomicznym i społecznym. A także satyrykiem, scenarzystą i pisarzem. Od 1982 r. przebywał na emigracji w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Był wówczas współpracownikiem niemieckiej katolickiej agencji prasowej KNA, pracownikiem BBC Word Service w Londynie. Później korespondentem BBC w Bonn i Brukseli. Pisał dla pism emigracyjnych. W 1989 r. rozpoczął współpracę z „Rzeczpospolitą”, z którą jest chyba najmocniej kojarzony. Do Polski wrócił w listopadzie 1998 r. Pisał także dla „Wprost”, „Faktu”, „Dziennika Polskiego” czy „Gazety Polskiej”. Był też autorem scenariusza m.in. do serialu „Alternatywy 4”.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.