„Święci - ekolodzy ludzkiego serca” - takie hasło przyświeca tegorocznemu „Korowodowi Świętych”.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji bielsko-żywieckiej już po raz siódmy organizuje „Korowód świętych”: procesję z relikwiami naszych patronów połączoną z prezentacją ich drogi do świętości.
Akcja, podejmowana w ostatnią sobotę października, jest udaną próbą odpowiedzi rodzimej tradycji kościelnej na nachalnie promowane, obce nam kulturowo obrzędy „Halloween”.
W sobotę 26 października tuż po 15.00 w salkach przy kościele Trójcy Świętej w Bielsku-Białej zaczną gromadzić się młodzi z całego Podbeskidzia. Przywiozą ze sobą relikwie świętych patronów, czczonych w ich parafialnych wspólnotach.
Większość z nich przebierze się w stroje z czasów, w których żyli ich święci. Nie będzie więc dziwić nikogo widok dziewczyny w habicie czy chłopaka w sutannie. Świętych, których relikwie wezmą udział w korowodzie, wcześniej należy zgłosić u organizatorów spotkania.
O 16.30 rozpocznie się prezentacja przywiezionych relikwii. W ostatnich latach ich liczba sięgała 60. Godzinę później zgromadzeni w kościele Trójcy Świętej odmówią Różaniec. O 18.00 wyruszy procesja, która przejdzie ulicami miasta do katedry św. Mikołaja. Odprawiona tutaj Eucharystia wieńczy Korowód.
Biorącym w nim udział co roku przyświeca wybrana myśl. Tym razem młodzi spojrzą na świętych, jako na patronów ekologicznych, czyli zdrowych serc.
- Dziś, kiedy tak bardzo liczy się zdrowy styl życia, warto pomyśleć się, czy tę kategorię życia „eko” odnieść można także do naszego życia wewnętrznego - wyjaśnia Kamil Duc, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. - Chcemy zaprezentować i uczcić Świętych - ekologów ludzkiego serca, którzy swoimi życiorysami tworzą doskonałe przepisy na życie „ekoduszy”.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.