Bezpieczeństwo i pokój w skali lokalnej, krajowej i międzynarodowej są w znacznej mierze uwarunkowane relacjami międzyludzkimi. Zwrócono na to uwagę w tradycyjnym przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na święto Diwali. Swą główną uroczystość hinduiści będą obchodzić w tym roku 3 listopada.
Watykańska dykasteria przypomina wyznawcom hinduizmu, że niezależnie do dzielących nas różnic etnicznych, kulturowych, religijnych czy ideologicznych wszyscy należymy do jednej rodziny ludzkiej. „Niestety, narastaniu w społeczeństwie materializmu oraz lekceważenia najgłębszych wartości duchowych i religijnych towarzyszy niebezpieczna tendencja do przypisywania takiej samej wartości rzeczom materialnym i relacjom międzyludzkim – stwierdza Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. – W ten sposób osoba ludzka przestaje być «kimś», a staje się «czymś» co można odłożyć na bok według własnego uznania. Ponadto tendencje indywidualistyczne wytwarzają fałszywe poczucie bezpieczeństwa, sprzyjając temu, co Papież Franciszek określił mianem «kultury wykluczania» czy «kultury odrzucania» i «globalizacji obojętności». Promowanie «kultury relacji» i «kultury solidarności» to zatem imperatyw dla wszystkich ludów” – czytamy w watykańskim przesłaniu.
Zacytowano tam też słowa Ojca Świętego, wygłoszone w Rio de Janeiro: „Kultura solidarności polega na tym, by w drugim człowieku widzieć nie konkurenta lub numer, ale brata. Wszyscy jesteśmy braćmi!”. Ponadto przytoczono jego wypowiedź podczas tej samej podróży, że kultura solidarności musi być „wynikiem zgodnego wysiłku wszystkich dla dobra wspólnego”.
Świecka karmelitanka, która zmarła w 1955 roku, jest bliżej wyniesienia na ołtarze.
Handel narkotykami, handel bronią, wymuszenia - i do tego posługują się brutalnymi metodami.
Papież Franciszek dobrze odpoczywał przez całą noc - poinformował Watykan we wtorek.
W ciągu minionego roku zmarło ponad 300 tys. osób, przy zaledwie 71 tys. urodzeń.
Oświadczenie w obronie Kizza Beigye podpisało 12 organizacji.