Spocznie na skromnym cmentarzu

Premier Tadeusz Mazowiecki będzie pochowany w Laskach, na najskromniejszej nekropolii Warszawy. Na cmentarzyku przy Ośrodku Opieki nad Ociemniałymi spoczywają wszyscy związani z dziełem Matki Czackiej.

Pogrzeb śp. Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się w niedzielę 3 listopada. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie i będą miały charakter państwowy. Organizować je będzie kancelaria premiera. Około godz. 14 trumna z ciałem zmarłego 28 października Tadeusza Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Cmentarz znajduje się w północno-zachodniej części Zakładu dla Niewidomych w Laskach, w lesie sosnowym na skraju Puszczy Kampinoskiej. Powstał w latach 20. XX wieku wraz z Zakładem dla Niewidomych i spoczywają tutaj wyłącznie zasłużeni dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, jego przyjaciele, pracownicy oraz w równych rzędach siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, opiekujące się zakładem. Leżą tu również przedstawiciele katolickich kręgów warszawskiej inteligencji, od czasów przedwojennych związanej duszpastersko i duchowo z Laskami i siostrami franciszkankami.

Spocznie na skromnym cmentarzu   Tomasz Gołąb /GN Bardzo skromne mogiły cmentarza w Laskach są miejscem spoczynku wybitnych osób ródleśny cmentarz w Laskach jest bardzo ubogi, bez krypt i bogatych nagrobków. Mogiły znajdują się pod wysokimi krzyżami z nieociosanego brzozowego drewna, obrośnięte mchem, usypane z piachu, obłożonego polnymi kamieniami.

Pochowano tu wybitnego historyka filozofii Stefana Swieżawskiego z żoną. Spoczywają na cmentarzu zakładowym profesorowie: Teresa Ścibor-Rylska, Ewa Deptułowa-Jabłońska, Jerzy Mycielski, Maciej Paderewski, Bohdan Paczyński.

Na cmentarzu zakładowym jest grób Józefa Krzyczkowskiego „Szymona”, dowódcy powstańczej grupy Kampinos. Leżą politycy i publicyści, posłowie Stanisław Stomma i Aleksander Małachowski. Jest symboliczny grób adwokata Witolda Rościszewskiego-Rothenburga, założyciela i komendanta organizacji niepodległościowej„Pobudka”, szefa Wydziału Informacyjno-Wykonawczego Społecznej Organizacji Samoobrony, członka ścisłego sztabu„Wachlarza”. Pochowano także niezwykłych kapłanów – ks. Jana Zieję, ks. Jana Stępnia i ks. Tadeusza Fedorowicza.

Spocznie na skromnym cmentarzu   Tomasz Gołąb /GN Pośrodku cmentarzyka znajdują się groby założycieli zakładu - hr. Elżbieta Róża Czackiej, ks. Antoniego Marylskiego i sługi bożego ks. Władysława Korniłowicza Pośrodku cmentarza znajdują się groby założycieli Zakładu - tu pochowana jest hr. Elżbieta Róża Czacka, ks. Antoni Marylski, ks. Władysław Korniłowicz (grób symboliczny, ciało po ekshumacji znajduje się w kościele św. Marcina w Warszawie) i inni. Dalej znajdują się groby ludzi zasłużonych nie tylko dla Zakładu, ale dla polskiej literatury, nauki i kultury, takich jak Antoni Słonimski, Halina Mikołajska, Marian Brandys, Jan Lechoń, także politycy, uczeni i architekci. Na cmentarzu jest pochowana także żona premiera Tadeusza Mazowieckiego, Ewa.

Na znak żałoby po śmierci Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu, Pałacu Prezydenckiego, parlamentu i siedzib władz lokalnych w wielu miastach całej Polski. Wyłożono też księgi kondolencyjne.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Olga
  29.10.2013 11:13
  Cmentarz mi się bardzo podoba, nie ma na nim wyniosłej pychy, jest ubogo a mądrze. Dla człowieka ważne jest to, co po sobie pozostawił. Nagrobek z imieniem i nazwiskiem wystarczy, no i żywe kwiaty jako symbol nieprzemijającego życia. Niech spoczywa w pokoju.
 • Jan
  29.10.2013 12:54
  Wielki nie był zawsze i nie we wszystkim. To wiadomo już od dawna. Wiele zrobił ale raczej tylko dla "wybranych" a pozostali do dzisiaj za to płacą. Ale ponieważ zmarł to lepiej zamilknąć i pomodlić się. Pozostawić ocenę kiedyś historykom, tym niezależnym.
 • mary
  29.10.2013 23:48
  Był wierny własnym przekonaniom i wielki w szacunku do drugiego człowieka. Jeszcze jeden autorytet, o jakich coraz trudniej. Historia może nie rychliwa ale niczym oliwa wypłynie na powierzchnię i przykryje płytkie osądy o Jego dokonaniach. Jestem pewna, że niebawem zatęsknimy za jego patriotyzmem, uczciwością i nienagannym sposobem bycia.
 • Ulencja
  03.11.2013 22:02
  Skromnie żył i skromnie został pochowany. Nie wywyższał się, nie chwalił, nie zazdrościł. Dzisiaj mało jest takich ludzi. Niech odpoczywa w pokoju
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  wieczór
  11°C Wtorek
  noc
  8°C Wtorek
  rano
  12°C Wtorek
  dzień
  wiecej »