10 listopada 2013 r. Kościół w Polsce z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, już po raz piąty, będzie obchodził Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
W tym roku tematem Dnia Solidarności jest Nigeria, najludniejszy kraj w Afryce, liczący ponad 160 mln ludności, z czego ponad 45 proc. społeczeństwa to chrześcijanie.
Od 2010 r. w Nigerii ma miejsce wzmożone prześladowanie chrześcijan ze strony terrorystycznej sekty Boko Haram, która z północnych stanów tego kraju chce uczynić państwo islamskie z obowiązującym prawem szariatu. To prawo zostało wprowadzone już w 12 północnych stanach, a w kolejnych 4 zrobiono to połowicznie. Wyznawcy Chrystusa nieustannie nękani są zamachami na kościoły i chrześcijańskie szkoły, atakowane są wioski i dzielnice. Zdarzają się również sytuację ze chrześcijanie są śledzenie i zabijani we własnych domach. Tylko w stanie Borno w ciągu ostatnich trzech lat zniszczono 64 kościoły.
Na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w Polsce przebywa biskup Hyacinth Egbebo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi - świadek dramatu chrześcijan w Nigerii. Biskup na konferencjach prasowych, jak i na licznych spotkaniach z wiernymi (Warszawa, Konin, Poznań, Łagiewniki, Sobienie Jeziory, Częstochowa), będzie mówił o sytuacji nigeryjskich chrześcijan.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Wikariacie Apostolskim Bomadi pomoże biskupowi Egbebo w remoncie szkoły im. św. Bernarda. Ze szkoły korzysta blisko 1000 uczniów z rodzin chrześcijańskich jak i muzułmańskich. Bez kapitalnego remontu, który nakazały władze państwowe, szkoła zostanie zamknięta, a dzieci zostaną pozbawione możliwości edukacji.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.