10 listopada 2013 r. Kościół w Polsce z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, już po raz piąty, będzie obchodził Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
W tym roku tematem Dnia Solidarności jest Nigeria, najludniejszy kraj w Afryce, liczący ponad 160 mln ludności, z czego ponad 45 proc. społeczeństwa to chrześcijanie.
Od 2010 r. w Nigerii ma miejsce wzmożone prześladowanie chrześcijan ze strony terrorystycznej sekty Boko Haram, która z północnych stanów tego kraju chce uczynić państwo islamskie z obowiązującym prawem szariatu. To prawo zostało wprowadzone już w 12 północnych stanach, a w kolejnych 4 zrobiono to połowicznie. Wyznawcy Chrystusa nieustannie nękani są zamachami na kościoły i chrześcijańskie szkoły, atakowane są wioski i dzielnice. Zdarzają się również sytuację ze chrześcijanie są śledzenie i zabijani we własnych domach. Tylko w stanie Borno w ciągu ostatnich trzech lat zniszczono 64 kościoły.
Na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w Polsce przebywa biskup Hyacinth Egbebo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi - świadek dramatu chrześcijan w Nigerii. Biskup na konferencjach prasowych, jak i na licznych spotkaniach z wiernymi (Warszawa, Konin, Poznań, Łagiewniki, Sobienie Jeziory, Częstochowa), będzie mówił o sytuacji nigeryjskich chrześcijan.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Wikariacie Apostolskim Bomadi pomoże biskupowi Egbebo w remoncie szkoły im. św. Bernarda. Ze szkoły korzysta blisko 1000 uczniów z rodzin chrześcijańskich jak i muzułmańskich. Bez kapitalnego remontu, który nakazały władze państwowe, szkoła zostanie zamknięta, a dzieci zostaną pozbawione możliwości edukacji.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.