Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który przygotowuje proces inwestycyjny dla autostrady A1 od Pyrzowic do północnej granicy woj. śląskiego, spodziewa się kompletu zgód na budowę na początku 2014 r.
Fragment autostrady A1 od Pyrzowic (woj. śląskie) do Tuszyna (woj. łódzkie) jest najmniej zaawansowany w budowie całej tej trasy. Podczas gdy z innych odcinków mogą już korzystać kierowcy, albo trwają tam prace budowlane (np. Stryków-Tuszyn ma być gotowy w październiku 2014 r.), te odcinki o łącznej długości ok. 140 km nie mają jeszcze wszystkich zezwoleń.
Jak poinformował PAP w czwartek Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA, tamtejsi drogowcy dysponują od końca października zgodą na budowę dla jednego z pięciu odcinków w granicach woj. śląskiego. W procedurach dotyczących pozostałych odcinków w tym regionie trwa tzw. ponowna ocena oddziaływania na środowisko.
W środę łódzki urząd wojewódzki poinformował o wydaniu decyzji zezwalającej na budowę autostrady A1 od węzła Tuszyn do południowej granicy woj. łódzkiego. Obejmuje ona cały nierozpoczęty jeszcze fragment autostrady A1 przebiegający przez ten region. Decyzje wojewody łódzkiego obejmują zezwolenia na budowę czterech odcinków trasy (A, B, C i D) biegnących w śladzie obecnej drogi krajowej nr 1 (razem 64 km).
W woj. śląskim powstać ma kolejnych pięć odcinków (łącznie 74,7 km). Odcinek E wiedzie od granicy woj. łódzkiego do węzła Rząsawa (17,8 km), odcinek F obejmuje węzeł Rząsawa, kolejne 20,3 km trasy i węzeł Blachownia, odcinek G połączy węzeł Blachownia z węzłem Zawodzie (4,7 km), odcinek H poprowadzi dalej do węzła Woźniki (16,7 km), a odcinek I doprowadzi autostradę do istniejącego węzła Pyrzowice (15,2 km).
Według Prusaka wszystkie odcinki autostrady w woj. śląskim mają już projekty budowlane, a odcinki H oraz I - dodatkowo projekty wykonawcze i dokumentację przetargową. Dla odcinka H wojewoda śląski wydał 31 października zgodę na realizację. Do opracowania pozostały projekty wykonawcze i dokumentacja przetargowa dla odcinków E, F oraz G (mają zostać wykonane po uzyskaniu zgd na budowę).
Katowicki oddział GDDKiA przewiduje, że wojewoda śląski wyda zgodę dla odcinka I do końca listopada, natomiast dla odcinków E, F oraz G możliwe to będzie na początku 2014r. Pytani od tryb budowy autostrady A1 od Pyrzowic na północ oraz ew. przekazanie inwestycji innemu podmiotowi drogowcy wskazują, że zależy to od decyzji resortu transportu.
Według wcześniejszych informacji autostradę A1 Tuszyn-Pyrzowice miałaby wybudować nie GDDKiA, ale drogowa spółka specjalnego przeznaczenia, która mogłaby także pobierać opłaty za przejazd nową drogą.
Początkowo autostrada miała być budowana na podstawie umowy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Koncesja jednak wygasła, gdy nie zapewniono finansowania inwestycji. Podjęto wówczas decyzję, że droga będzie budowana w systemie tradycyjnym, ze środków budżetowych. Ze względu na późniejsze cięcia budżetowe powrócono do koncepcji PPP. W końcu pojawił się jednak pomysł powołania oddzielnej spółki.
Zgodnie z tą koncepcją powstał projekt nowelizacji ustawy o drogowych spółkach specjalnego przeznaczenia, o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym. Zakłada on m.in., że działalność takiej spółki nie wpłynie na wysokość deficytu i długu publicznego. Ponadto spółka miałaby być zobowiązana - tak jak inne firmy działające na zasadach rynkowych - płacić prowizje za gwarancje i poręczenia Skarbu Państwa. Mogłaby też zaciągać pożyczki w Krajowym Funduszu Drogowym.
Jedną z ważniejszych zmian jest propozycja, by spółka mogła samodzielnie ustalać stawki opłat za przejazd autostradą. Mogłyby one różnić ze względu na np. porę dnia czy roku, emisję spalin danego pojazdu czy liczbę osi. W projekcie zastrzeżono, że stawka za przejazd kilometra autostrady nie mogłaby być wyższa niż 2 zł.
Według ostatnich zapowiedzi ministra transportu Sławomira Nowaka kierowcy mieliby pojechać autostradą A1 Tuszyn-Pyrzowice w 2016 r. Premier Donald Tusk w swoim tzw. drugim expose zapowiadał m.in. ogłoszenie przetargów na budowę tego fragmentu A1 jeszcze w tym roku.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.