Liderzy europejscy zaczynają patrzeć na Ukrainę w kategoriach geopolitycznych, mówi prezes Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA Paweł Świeboda.
Ekspert podkreślił, że wczorajsze wydarzenia w Kijowie nie napawają optymizmem, ale - jak dodał - Bruksela zaczyna poważnie traktować ostrzeżenia Rosji wobec Ukrainy.
Wczorajsze posiedzenie Rady Najwyższej, na którym miał być rozpatrywany projekt ustawy dopuszczający leczenie skazanych za granicą, niespodziewanie zamknięto. Kolejne posiedzenie we wtorek. Tymczasem Rosja zagroziła Ukrainie sankcjami gospodarczymi, jeśli ta zdecyduje się na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
W opinii Pawła Świebody, do liderów unijnych zaczyna docierać, że Rosja za wszelką cenę stara się pokrzyżować plany zbliżania Kijowa do Unii Europejskiej:
Premier Donald Tusk mówił na konferencji prasowej, że Polska będzie dalej działała na rzecz procesu zbliżania Ukrainy z Unią Europejską. "Widzimy dzisiaj wyraźnie, jak silną presję wywiera na Ukrainę wielki wschodni sąsiad Polski, mamy świadomość, że także na Ukrainie nie wszyscy są entuzjastami zbliżania tego kraju do Europy", powiedział szef rządu.
Szczyt Partnerstwa Wschodniego, na którym być może dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej odbędzie się w dniach 28-29 listopada.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.