Zabijają i zapowiadają kolejne zbrodnie

Greckie ugrupowanie przyznało się do zabicia dwóch sympatyków neonazistowskiej Złotej Jutrzenki i zapowiada kolejne zbrodnie wymierzone w członków tej partii - przekazały greckie media.

Grupa przedstawiająca się jako Siły Rewolucyjne Wojowniczego Narodu oświadczyła, że zastrzelenie dwóch osób przed ateńskim biurem Złotej Jutrzenki 2 listopada to odwet za śmierć lewicującego muzyka Pawlosa Fyssasa; do zbrodni popełnionej we wrześniu przyznał się członek Złotej Jutrzenki.

"Bezczelne zabójstwo Fyssasa to kropla krwi, która przelała czarę goryczy" - napisano w 18-stronicowym liście pełnym inwektyw pod adresem greckiego establishmentu. Śmierć muzyka określana jest jako "punkt zwrotny" w "narodowej kampanii mającej na celu odesłanie neonazistowskich kanalii ze Złotej Jutrzenki tam, gdzie ich miejsce, czyli na śmietnik historii".

Treść listu opublikował w sobotę portal informacyjny Zougla, z którym skontaktował się anonimowy rozmówca. Kazał on reporterom portalu odnaleźć dysk pamięci przenośnej zawierający oświadczenie we wskazanym miejscu w Atenach.

Dysk jest obecnie badany przez policyjnych specjalistów od walki z terroryzmem. Według anonimowego przedstawiciela nagranie nie pochodzi od żadnej ze znanych grup terrorystycznych.

Do zabójstwa dwóch sympatyków Złotej Jutrzenki doszło w czasie, gdy w greckim społeczeństwie narasta wrogość wobec tego ugrupowania. Jest ono powszechnie uważane za neonazistowskie, przypisuje mu się też odpowiedzialność za ataki na imigrantów i przedstawicieli środowisk lewicowych. Złota Jutrzenka odpiera zarzuty o związek z zabójstwem Fyssasa.

W wyborach w 2012 roku Złota Jutrzenka uzyskała 6,9 proc. głosów, co dało jej miejsce w parlamencie i pozycję trzeciej siły politycznej w kraju. Po śmierci Fyssasa i aresztowaniach wśród partyjnego kierownictwa popularność ugrupowania spadła o bliską jedną trzecią, jednak podwoiło się od zabójstwa dwóch jego sympatyków.

Obecnie społeczne poparcie dla Złotej Jutrzenki wynosi 8,8 proc., czyli o 2,2 pkt proc. więcej niż w październiku. To jednak wciąż mniej niż 10,8 proc. w czerwcu - wynika z opublikowanego w niedzielę badania ośrodka ALCO dla dziennika "Proto Thema". 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Poniedziałek
noc
21°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »