Reklama

Syryjska katastrofa humanitarna

„Syryjska katastrofa humanitarna – jak pomóc uchodźcom?” – pod takim hasłem odbyła się 19 listopada na Uniwersytecie Warszawskim debata zorganizowana przez Caritas Polska. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Reklama

Rozmówcy przedstawili dramatyczną sytuację Syryjczyków uciekających przed trwającą ponad dwa lata wojną domową. Podczas debaty przedstawiono działania pomocowe realizowane na rzecz uchodźców przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Caritas Polska oraz Polskie Centrum Pomocy Zagranicznej. Debatę moderowała Agata Skowron-Nalborczyk z Wydziału Orientalistycznego UW.

Zuzanna Kierzkowska, Zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedziała między innymi: Ministerstwo Spraw Zagranicznych pomaga uchodźcom syryjskim za pieniądze polskiego podatnika. W tej dziedzinie współpracujemy z Caritasem i Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej już drugi rok. Szacunki międzynarodowe wskazują na to, że dotkniętych konfliktem syryjskim jest około 7 milionów osób. Poprzez PCPM pomagamy uchodźcom syryjskim w Libanie, przez Caritas zaś pomagamy uchodźcom syryjskim w Jordanii.

- Wszyscy mają swoje interesy – jedni mają ropę inni mają bazy wojskowe a prawda jest taka że ofiarami są właśnie wyłącznie Syryjczycy i to głównie dzieci.- powiedział dr Georges Yacoub, Syryjczyk z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Ks. dr Adam Wąs SVD arabista i islamolog z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zajmujący się sytuacją chrześcijan w Syrii powiedział, że jeśli chrześcijanie opowiedzą się za obecnym reżimem Assada alawity to pojawia się pytanie co się stanie jeśli reżim przegra. Chrześcijan w Syrii jest około 10%. Kiedy podpalane są kościoły, kiedy giną ludzie, kiedy porywani są biskupi następuje ich niesamowita konsolidacja.

O sytuacji uchodźców syryjskich oraz o udzielanej im pomocy na terenie Jordanii powiedziała Marta Titaniec – koordynator projektów zagranicznych z Caritas Polska: Z Syrii uciekły ponad dwa miliony Syryjczyków – ponad milion dwieście tysięcy to są dzieci. Naszą grupą docelową są właśnie ci najbardziej bezradni - dzieci z rodzin uchodźców żyjących w miastach - a w miastach żyje ponad 75% syryjskich uchodźców.

O sytuacji uchodźców syryjskich w Libanie mówił także Piotr Stopka, pracownik misji w Libanie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej: „PCPM realizuje projekt w Libanie gdzie jest obecnie najwięcej uchodźców syryjskich. Liczba uchodźców wciąż wzrasta a jest ich w tej chwili już ponad 700 tysięcy i jest to już jedna trzecia ludności Libanu. Liban jest krajem drogim, Syryjczycy szybko tracą tu swoje oszczędności pozostając często na ulicy – bez środków do życia. W Libanie nie ma obozów uchodźców.” 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama