Co łączy niemieckich katolików z ateistami?

Kard. Rainer Maria Woelki zaapelował do chrześcijan i ateistów o dialog. "Zwyczajna tylko wymiana poglądów to byłoby za mało" - powiedział arcybiskup Berlina w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA z okazji rozpoczynającego się dziś w stolicy Niemiec "Dziedzińca Pogan".

W ramach tego dwudniowego forum dialogu, organizowanego przez Papieską Radę Kultury, Konferencję Biskupów Niemieckich i Archidiecezję Berlińską, dyskutować będą chrześcijanie i politycy, przedstawiciele świata nauki i kultury pod hasłem „Doświadczenia wolności: z Bogiem i bez Boga”.

Zdaniem kard. Woelkiego przedmiotem tego dialogu musi być współżycie w sferze społecznej w tak wielokulturowym i wieloreligijnym mieście jakim jest Berlin, a „jednym z elementów ku temu jest wspólna baza etyczna”. "A przecież – zauważył – jest wielu znanych i szanowanych ateistów, którzy są autorytetami gdy chodzi o sprawy etyczne i ludzkie w społeczeństwie." „Ja to bardzo szanuję i cenię” - powiedział arcybiskup Berlina. Podkreślił, że z chrześcijanami łączy tych ludzi pragnienie pokoju i sprawiedliwości społecznej, a także sprawy winy i zła. „To są wielkie problemy ludzkości, które muszą być rozwiązywane w dialogu” - uważa kard. Woelki.

W rozmowie z KNA arcybiskup Berlina zwrócił uwagę, że ludzie niewierzący wejdą w dialog z chrześcijanami, “gdy się jest autentycznym”. "Gdy jest się gotowym do wyjaśnienia i do zaakcentowania swego stanowiska i gdy czyni się to nie tylko teoretycznie, czy z pozycji intelektualnych, lecz kiedy się potwierdza, że staram się żyć zgodnie z zasadami, które głoszę”- powiedział kard. Woelki.

W organizowanym w Berlinie w dniach 26-28 listopada "Dziedzińcu Pogan" będzie uczestniczył m.in. przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi. W niedawnej rozmowie z niemieckim dziennikiem „Die Welt” ujawnił, że w swoim wystąpieniu na tym forum dialogu pragnie poruszyć sprawy zasadnicze, takie jak problemy „życia i śmierci, prawdy i bioetyki”. Skrytykował jednocześnie, że w sprawach religijnych Berlin to „niemalże pustynia”. „W stolicy Niemiec chrześcijaństwo znajduje się rzeczywiście w defensywie” - stwierdził watykański hierarcha dodając, że Berlin należy do tych miast europejskich, w których sekularyzacja posunęła się najdalej i stało się już „czymś normalnym koncentrowanie się na rzeczach przedostatecznych”.

Jednocześnie kard. Ravasi sprzeciwił się twierdzeniom, jakoby zainicjowany przez Benedykta XVI "Dziedziniec Pogan" był skierowany głównie na pracę misyjną a nie na dialog. „Strona katolicka nie chce przekonywać, czy też zdobywać nowych zwolenników, ale pragnie przekazać niewierzącym coś, co dla nich mogłoby być korzystne i ważne. I na odwrót” – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Podkreślił, że również niewierzący może przekazać wierzącemu coś, co dla niego może być pożyteczne i ważne. „A jeśli już mówić o ewangelizacji, to raczej «drogą pośrednią», gdyż również niewierzący uczestniczą w dialogu tylko dlatego, że dla nich sprawy wiary i transcendencji nie są bez znaczenia” - zauważył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury

POLUB "GOŚCIA" na FACEBOOKU :)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Poniedziałek
noc
21°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »