Wizyta papieża Franciszka w Izraelu była jednym z tematów jego rozmowy z premierem Benjaminem Netanjahu w poniedziałek w Watykanie. Szef rządu izraelskiego wyraził nadzieję przed pierwszym spotkaniem z nowym papieżem na rychły jego przyjazd.
W wydanym komunikacie watykańskie biuro prasowe poinformowało, że Netanjahu rozmawiał z papieżem i jego najbliższymi współpracownikami: sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique'iem Mambertim o planach pielgrzymki do Ziemi Świętej. Szczegółów nie podano.
Mowa też była o negocjacjach izraelsko-palestyńskich. Wyrażono nadzieje na jak najszybsze osiągnięcie "sprawiedliwego i trwałego rozwiązania" konfliktu, "przy poszanowaniu praw obu stron".
Inny temat dyskusji to trwające od dłuższego czasu rozmowy Izraela i Stolicy Apostolskiej w sprawie zawarcia porozumienia, które ma ostatecznie uregulować liczne sporne kwestie, takie jak status prawny dóbr kościelnych i własność ważnych dla chrześcijaństwa miejsc.
Dziennikarze obserwujący spotkanie w papieskiej bibliotece odnotowali, że żona Netanjahu Sarah powiedziała do Franciszka: "Czekamy, nie możemy się doczekać".
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zastrzegł jednak, że nie należy od razu oczekiwać ogłoszenia daty pielgrzymki papieża do Ziemi Świętej. Media informowały wcześniej, że dojdzie do niej w drugiej połowie maja przyszłego roku.
Franciszek otrzymał również niedawno zaproszenie do Autonomii Palestyńskiej od szefa jej władz Mahmuda Abbasa.
Premier Izraela podarował papieżowi książkę "Początki Inkwizycji. Hiszpania w XV wieku" napisaną przez jego ojca, znanego historyka. W dedykacji Netanjahu podkreślił: "Jego Świątobliwości papieżowi Franciszkowi, wielkiemu strażnikowi naszego wspólnego dziedzictwa".
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.