Irak: Kolejne apele o sprawiedliwość dla chrześcijan

Katoliccy biskupi Iraku potępiają polityczny plan pogłębiania podziałów w społeczeństwie, czego częścią jest eskalowanie przemocy wobec wyznawców Chrystusa.

Dramat tamtejszych chrześcijan stał w centrum spotkania biskupów obrządku chaldejskiego i łacińskiego, które odbyło się w Erbilu na północy irackiego Kurdystanu. W wydanym następnie komunikacie zwrócono uwagę, że antychrześcijańskie zajścia w Mosulu wpisują się w ogólną sytuację Iraku, gdzie eskalacja przemocy wydaje się być przemyślanym zamierzeniem politycznym. Jego celem jest tworzenie i pogłębianie podziałów społecznych, które następnie znalazłyby swój finał w rozpadzie państwa. Zadziwiająca w tym wszystkim jest bierność władz centralnych, dlatego biskupi wzywają je do zapewnienia chrześcijanom bezpieczeństwa oraz umożliwienia uchodźcom powrotu do domu. Z kolei melchicki patriarcha Antiochii Grzegorz III Laham zaapelował o pilne zwołanie posiedzenia Ligi Arabskiej w sprawie sytuacji w Iraku. Hierarcha przypomina, że kraj ten jest ziemią Abrahama – wspólnego ojca w wierze żydów, chrześcijan i muzułmanów. Stąd istnieje potrzeba zachowania tam historycznej, religijnej i kulturowej spuścizny, wyrażającej się w pokojowym współistnieniu różnych wspólnot. Obecnie zagrażają temu mnożące się podziały społeczne, które melchicki patriarcha nazywa „rozsiewaniem trucizny”. „Wzywamy Ligę Arabską do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia w sprawie położenia kresu przemocy i zabijaniu chrześcijan – czytamy w oświadczeniu. – Należy zapewnić im bezpieczeństwo i możliwość powrotu w rodzinne strony, tak, aby nie czuli się oni zapomnianymi ofiarami sił zła i zbrodni”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Piątek
  noc
  4°C Piątek
  rano
  5°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  wiecej »