Nowe tezy programowe dla rozmów chrześcijan i żydów

Obradująca we Fryburgu szwajcarskim Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów (ICCJ) opracowała nowe tezy programowe dla przyszłych rozmów chrześcijańsko-żydowskich.

Tezy mają uwzględniać znaczny postęp w dialogu chrześcijańsko-żydowskim, a także przemiany religijne, społeczne, kulturalne i polityczne ostatnich dziesięcioleci i zastąpią obowiązujące dotąd tzw. „tezy z Seelisbergu” z 1947 r. Szwajcaria odgrywa ważną rolę w rozwoju stosunków między chrześcijanami a żydami po Szoah. Wprawdzie już na początku XX w., zwłaszcza w krajach języka angielskiego, istniały wspólne grupy rozmów chrześcijan i żydów, to po czasach dyktatury hitlerowskiej i holokaustu trzeba było na nowo zdefiniować wzajemne relacje. W 1947 r. w Seelisbergu spotkali się przedstawiciele organizacji chrześcijańskich i żydowskich, którzy w postaci tez ogłosili „orędzie do Kościołów” podkreślające potrzebę nowego rozwoju wzajemnych stosunków. Tezy te stanowią do dziś punkt odniesienia w dialogu chrześcijańsko-żydowskim. Ich konsekwencją było też założenie ICCJ podczas kongresu na Uniwersytecie we Fryburgu w 1948 r. Spotkanie poświęcone dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu mogło się odbyć we Fryburgu dlatego, że Szwajcaria miała szczególną pozycję polityczną w powojennej Europie, a tamtejszy uniwersytet cieszył się międzynarodową sławą. W obradach w Seelisbergu uczestniczył m.in. ówczesny profesor dogmatyki w seminarium duchownym we Fryburgu, późniejszy kardynał Charles Journet oraz religioznawca o. Jean de Menasce. Tezy, zaproponowane przez uczestników spotkania na Uniwersytecie we Fryburgu, zostaną zaprezentowane latem 2009 r. w Berlinie. Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów (International Council of Christians and Jews – ICCJ) skupia 38 ośrodków dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Swoją siedzibę ma w Domu Martina Bubera w Heppenheim w Niemczech. Od lipca br. funkcję przewodniczącego Rady sprawuje żydowska teolog z Izraela, Deborah Weissman. Jej poprzednikiem był amerykański teolog katolicki, jezuita ks. prof. John Pawlikowski.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Piątek
  noc
  4°C Piątek
  rano
  5°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  wiecej »