Niemcy: Sztuka sakralna w NRD

Niemieckie Muzeum Narodowe w Norymberdze współorganizuje konferencję naukową, której celem jest ukazanie wzajemnych relacji świata sztuki i Kościoła w NRD.

Sympozjum ma być kontynuacją i nawiązaniem do wcześniejszej wystawy, zatytułowanej "Sztuka i zimna wojna: niemieckie postawy w latach 1945-1989". Kościół w Niemieckiej Republice Demokratycznej był dla artystów najbardziej niezależnym zleceniodawcą i mecenasem, któremu nie chodziło wyłącznie o projektowanie i przebudowywanie budynków sakralnych. Kościół oferował wówczas muzykom i literatom miejsce do publicznych wystąpień, organizował aukcje, wystawy i panele dyskusyjne, a także wspierał tworzenie kolekcji sztuki w skład, których wchodziły dzieła zarówno twórców NRD-owskich, jak i artystów z innych krajów: socjalistycznych, ale i zachodnich. Nie zważając na państwowe wytyczne, dotyczące ideału sztuki socrealistycznej, Kościół zawsze lojalnie stał po stronie artystów, często tych, z powodów ideologicznych, wykluczonych i nie obawiał się prezentować ich prac w swoich zbiorach. Także przedmioty liturgiczne i inne dzieła prezentujące treści religijne z tamtego czasu, ukazują otwartość Kościoła na nowoczesne trendy w sztuce. Kościół pełnił wówczas niebywale ważną funkcję - był jedyną płaszczyzną wolnej wymiany myśli i opinii między twórcami i publicznością. Planowana konferencja ma być okazją do ukazania istotności Kościoła, jeśli idzie o kwestie wspierania świata sztuki w NRD. Teksty referatów, które nadsyłać można na adres Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu w Marburgu do końca lutego, traktować powinny o wolności artystycznej, w odniesieniu do liturgicznej tematyki dzieł, roli Kościoła, jako mecenasa, wzajemnych stosunków Kościoła i państwa, kwestii formalnego zlecania poszczególnych prac artystom oraz recepcji skończonych już dzieł sztuki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »