Czechy: Potwierdzenie papieskiej wizyty

Czeski prezydent Václav Klaus otrzymał od Benedykta XVI list oficjalnie potwierdzający jego podróż do Czech. Jak podała kancelaria prezydenta, pielgrzymka miałaby się odbyć pod koniec września.

Choć dokładny program nie jest jeszcze znany, najprawdopodobniej 28 września w uroczystość św. Wacława Papież będzie w Pradze i w pobliskiej miejscowości Stará Boleslav, gdzie czeski książę poniósł śmierć za wiarę. Biskupi morawscy zabiegają, by Ojciec Święty odwiedził również Morawy, w tym administracyjną stolicę regionu, Brno, które nigdy nie znalazło się w programie podróży Jana Pawła II. Głównym miejscem spotkania Papieża z tym najbardziej katolickim regionem Republiki Czeskiej, w którym żyje trzy czwarte tamtejszych katolików, byłby jednak Welehrad, dawna stolica Państwa Wielkomorawskiego, do której mieli przybyć święci Cyryl i Metody. Kard. Miloslav Vlk zdradził dziennikarzom, że inicjatywa podróży wyszła od samego Papieża. Starałem się, by Benedykt XVI odwiedził nas przy okazji wizyty w Bawarii czy w Austrii. Papież widocznie nosił to zaproszenie w sercu i teraz sobie przypomniał – powiedział metropolita Pragi. Zdaniem prymasa Czech w Starym Boleslaviu Papież mógłby się spotkać z młodzieżą, a w Pradze ze światem nauki. Wizyta będzie miała charakter oficjalny. Dlatego jej koordynatorem został szef protokołu w kancelarii prezydenta Jindřich Forejta. Ze strony kościelnej nad organizacją pielgrzymki będzie czuwał praski biskup pomocniczy Václav Malý.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  4°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »