Rosja: Patriarcha Cyryl chrzcił członków partii komunistycznej

W czasach sowieckich obecny patriarcha Cyryl ochrzcił wielu członków Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego - ujawnił długoletni przyjaciel hierarchy Wadim Mielnikow.

– Sam mi powiedział, że ochrzcił prawie wszystkich sekretarzy komitetów regionalnych w Leningradzie – powiedział Mielnikow w wywiadzie dla dziennika „Moskiewski Komsomolec”. Poznał on ówczesnego archimandrytę Cyryla w 1982 r., gdy był konsulem ZSRR w Genewie. „Jaki on był przystojny za młodu! Niestety, nie ożenił się i wybrał życie mnicha. Kobiety jednak go lubiły. Cyryl był wysoki, młody, zawsze uśmiechnięty i w dobrym nastroju, ludzie lgnęli do niego. Ośmielam się twierdzić, że złamał serce wielu dziewczętom. Myślałem wtedy: Tracimy takiego zucha!” – opowiada Mielnikow. Pamięta on, jak odważnie Cyryl nurkował i jeździł na nartach. „Byliśmy przerażeni, gdy zanurkował do wody i nie wypływał przez kilka minut” – wspomina Mielnikow późniejsze spotkanie w kurorcie Komarowo koło Leningradu (dziś Sankt Petersburga). Nazywa obecnego patriarchę „wielkodusznym i uważnym”. „Kiedyś poprosiliśmy go, by kupił w Szwajcarii modne adidasy dla mojego syna. Kupił, ale odmówił przyjęcia pieniędzy. A modne adidasy były drogie, kosztowały 80 franków!” – mówi Mielnikow. Nadal przechowuje dwa jaja wielkanocne od metropolity Cyryla. „Mam je od 25 lat, a one się nie zepsuły i nic się z nich nie wylęgło – żartuje Mielnikow. – Mamy ikony podarowane przez Cyryla, pamiątkowy talerz, Biblię i dwa kieliszki do wina. Cyryl nigdy nie przychodził z pustymi rękami”. Jedynym tematem, na jaki obaj nie rozmawiali była religia. „Nie rozumieliśmy się na tym polu. Cyryl był zagorzałym chrześcijaninem, podczas gdy ja jestem zagorzałym ateistą” – wyjaśnia Mielnikow.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »