"Okno życia" powstaje w Poznaniu

Kolejne w Polsce "Okno życia" - miejsce, w którym matka może zostawić anonimowo nowo narodzone dziecko, nie narażając noworodka i siebie na niebezpieczeństwo - zostanie otwarte 25 marca w Poznaniu, w dniu kościelnych obchodów Dnia Świętości Życia.

Fakt ten ogłosił w poniedziałek arcybiskup Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze dla osób zakonnych z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Podkreślił, że miejsce takie „ma być ratunkiem dla dzieci niechcianych, ale powinno też chronić matkę przed oskarżeniem o przestępstwo narażenia dziecka na utratę życia i zdrowia”. „Kobieta, która nie ma możliwości zaopiekowania się swoim nowo narodzonym dzieckiem, pozbawiona wsparcia bliskich, pieniędzy, a przede wszystkim nadziei, że potrafi być matką, może otworzyć okno i włożyć dziecko do inkubatora. Odchodząc, będzie wiedziała, że jest ono bezpieczne” – mówił metropolita poznański w kazaniu. Abp Gądecki zaznaczył, że „Okno Życia” zostało „stworzone z myślą o matkach, które po poczęciu dziecka zostały odrzucone przez najbliższych lub też została w nich okaleczona wiara w podołanie wymogom macierzyństwa”. Pozostawienie noworodka w takim miejscu nazwał zaś „ostatecznością” i „ostatnią deską ratunku dla niechcianych dzieci”. „Dzięki 'Oknu życia' matka nie zostawi dziecka na śmietniku ani pod ławką w parku, gdzie może ono umrzeć, zanim znajdzie je przypadkowy przechodzień. Okno to stanie się, podobnie jak za czasów biblijnych, środkiem ocalenia” – wyraził nadzieję metropolita poznański. Poznańskie „Okno życia” będzie działało w Domu Dziecka przy ul. Swoboda. W jego powstanie zaangażowały się Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz władze miasta. O jego otwarcie zabiegała przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, siostra Mariola Kaufmann. Pierwsze w kraju „Okno życia” otworzyły w 2006 roku siostry nazaretanki w Krakowie. Pod koniec minionego roku miejsca takie powstały także w Warszawie i Częstochowie. Także inne polskie miasta zapowiedziały uruchomienie „Okien życia”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  23°C Środa
  dzień
  24°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  wiecej »