Abp Tutu w Davos: Trzeba przejść od konkurencji do współpracy

"Trzeba przejść od konkurencji do współpracy" - uważa anglikański abp Desmond Tutu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, który uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Południowoafrykański duchowny uważa, że obecny kryzys skłania do przebudowy stosunków między państwami i wewnątrz społeczeństw, aby widzieć w ludziach braci a nie rywali.

W wywiadzie dla dziennika „La Croix” wskazał on, że kryzys ma wymiar nie tylko gospodarczy, ale ujawnia także problem moralny. Stawia nam bowiem pytanie o sposób, w jaki staramy się o dobra. Jeśli robimy to nieodpowiedzialnie, poniesiemy tego konsekwencje – przestrzegł abp Tutu. Zaznaczył, że gdy niektórzy konsumują więcej niż im się słusznie należy, tworzy to „brak równowagi, przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi, między państwami, ale i w łonie narodów, jak np. w Afryce Południowej i USA”. Tę słabość społeczeństw ujawnił huragan Katrina. Tymczasem „nierówności rodzą ludzi zdesperowanych, gotowych stosować jeszcze bardziej desperackie środki. Terroryzm pokazuje, że nawet najpotężniejsze państwo nie zdoła go zwalczyć samo” – twierdzi emerytowany arcybiskup Kapsztadu. Jego zdaniem popełniamy wciąż ten sam błąd i Bóg daje nam wciąż tę samą lekcję zaczynania wszystkiego całkiem od nowa. Zapominamy, że stworzył nas, abyśmy stanowili rodzinę, że wzajemnie się uzupełniamy i od siebie zależymy. W zamian wprowadzamy w życie model drwinowski, w którym tylko najsilniejszy przetrwają – analizuje abp Tutu. Podkreśla, że nadmierna konkurencyjność, którą zakłada kapitalizm, prowadzi do tego, że widzi się winnych jedynie rywali, podczas gdy powinniśmy w nich widzieć braci i siostry. „Mówienie o tym brzmi powieściowo, wydaje się sentymentalne, ale tak nie jest! Chodzi tu o prawdziwą politykę. Trzeba zmienić paradygmat, przechodząc od konkurencji do współpracy. To jedyny sposób, by razem przetrwać” – przekonuje anglikański hierarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »