W 16. rocznicę święceń biskupich abp. Wiktora Skorca i z okazji 90. urodzin abp. Stanisława Szymeckiego 6 stycznia uroczystej Mszy św. w archikatedrze przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Razem z prymasem sprawowali ją metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup legnicki Stefan Cichy, bp Paweł Stobrawa z Opola oraz biskupi seniorzy: abp Stanisław Szymecki, abp Szczepan Wesoły, abp Damian Zimoń i bp Alojzy Orszulik. W homilii bp Stefan Cichy zwrócił szczególną uwagę na zadanie wszystkich wierzących, jakim jest szerzenie w świecie dzieła nowej ewangelizacji. Mówiąc o dzisiejszym święcie Objawienia Pańskiego, przypomniał znaczenie organizowanych Orszaków Trzech Króli. - Dziś na ulice ponad 180 miejscowości w Polsce i na świecie wyruszają Orszaki Trzech Króli - mówił, podkreślając, że są to największe jasełka uliczne, ukazujące prawdę o tym, jak Bóg objawił się Mędrcom. W tym roku ich uczestnicy ewangelizują miasta pod hasłem: "Kolędujmy!". - W nowo narodzonym Zbawicielu Mędrcy ze Wschodu uznali Króla. Nie znaleźli Go w pałacu, w Jerozolimie, znaleźli Go dopiero w Betlejem - wyjaśniał biskup Cichy. Kapłan podkreślał jednocześnie znaczenie daru mądrości, który pozwolił im w małym Dziecięciu odkryć Boga. Zaznaczył tym samym, że zadaniem współczesnych wierzących jest szukanie Pana. Wskazał, że do tego nawołują także czytania z dzisiejszej liturgii.
Biskup Cichy nawiązał także do kolejnej rocznicy święceń biskupich abp. Wiktora Skworca. Obecny metropolita katowicki przyjął je 6 stycznia 1998 r. od Jana Pawła II w bazylice św. Piotra na Watykanie. - Jan Paweł II, udzielając święceń biskupich, często podkreślał wagę tego wydarzenia i wyjaśniał, że biskupi mają być sługami Bożej Epifanii oraz nowej ewangelizacji - mówił bp Cichy. Biskup legnicki przypomniał także postać abp Stanisława Szymeckiego, który obchodzi w tym roku 90. rocznicę urodzin. Na koniec, nawiązując do adhortacji papieża Franciszka Evangelii Gaudium przypomniał, że wszyscy wierzący są powołani do tego, by głosić światu nową ewangelizację. Abp Szymecki przed błogosławieństwem na zakończenie Mszy dziękował klerykom, z którymi współpracował jako rektor, za wychowanie przełożonych. - Trzeba być przykładem dla tych starszych kleryków: "Lepsze posłuszeństwo, aniżeli nabożeństwo" - takie były tezy naszej pracy w seminarium - wspominał abp Szymecki. W Eucharystii uczestniczyli także organizatorzy i uczestnicy Orszaku Trzech Króli, który po Mszy wyruszył spod katedry, by radośnie oznajmić Katowicom Boże Narodzenie.
Arcybiskup Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach. W wieku 7 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Francji. Tam w roku 1947 przyjął święcenia kapłańskie. W 1948 r. wrócił do Katowic. W latach 1949–1957 był sekretarzem i kapelanem biskupa Stanisława Adamskiego. Od 1966 r. pełnił funkcję wicerektora, a od 1968, przez 10 lat, rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. W latach 1978–1980 był proboszczem parafii św. Wojciecha w Mikołowie i dziekanem dekanatu mikołowskiego. W 1980 został wicerektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 27 marca 1981 został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji kieleckiej. Święcenia biskupie otrzymał 12 kwietnia 1981 w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II. 15 maja 1993 został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim i pełnił ten urząd aż do osiągnięcia wieku emerytalnego w roku 2000.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.