Jak zapewnia dzisiejszy dziennik "La Croix", najbardziej prawdopodobna data spotkania francuskiego przywódcy z głową Kościoła Katolickiego to 24 stycznia 2014 roku.
François Hollande uda się wówczas z wizytą do Watykanu. Będzie tym samym czwartym przywódcą państw z G8, który odwiedzi Franciszka po jego wyborze na tron Piotrowy. Przypomnijmy, że 18 maja ubiegłego roku z wizytą w Stolicy Apostolskiej pojawiła się Kanclerz Niemiec Angela Merkel, po niej Wladimir Putin – 25 listopada, a w międzyczasie, 8 czerwca, papież spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.
Katolicki dziennik francuski twierdzi też, że spotkanie Hollande’a z Franciszkiem będzie miało charakter audiencji prywatnej. Przypomina też, że socjalista już kilkakrotnie od czasu ostatniego konklawe pojawił się w Rzymie z państwową wizytą, "nigdy jednak nie przekroczył Tybru i bram Watykanu". Tymczasem Francja utrzymuje dobre stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską i ma "wiele międzynarodowych, ważnych wspólnych tematów i punktów zainteresowań" - twierdzi katolicka gazeta. Wymienia tu chociażby los chrześcijan na Bliskim Wschodzie, handel ludźmi, skrajne ubóstwo i zmiany klimatyczne.
Na kilka dni przed planowaną wizytą Hollande’a w Watykanie, do Rzymu uda się wysłannik rządu Nicolas Hulot. Były minister ds komunikacji i mediów, od października 2013 r. jest specjalnym wysłannikiem francuskich władz ds negocjacji i dyplomacji ze Stolicą Apostolską. Niemniej w rozmowie z "La Croix" przed paroma miesiącami mówił z przekonaniem: "obok kryzysu klimatycznego mamy jednak do czynienia z kryzysem wartości duchowych i kulturowych. Każdy człowiek, państwo potrzebuje odniesień religijnych by wzrastać i te kryzysy przetrwać".
Prezydent Hollande po tej wypowiedzi jednak napomniał Hulota i mianował go oficjalnie wyłącznie "wysłannikiem do spraw zmian klimatycznych naszej planety". W wypowiedzi dla watykańskiego l’Osservatore Romano Hulot ograniczył się już potem tylko do stwierdzenia: "Francja liczy na większe zaangażowanie się Kościoła katolickiego w ochronę środowiska. Mamy nadzieję, że ten papież dobrze to rozumie – szczególnie, że wybrał imię Franciszka, piewcy natury, miłośnika zwierząt".
François Hollande przed dwoma dniami, 7 stycznia, spotkał się z przywódcami wszystkich religii we Francji na dorocznym składaniu życzeń Noworocznych. W Pałacu Elizejskim pojawił się metropolita Paryża, kard. André Vingt-Trois. Były przewodniczący Konferencji biskupiej Francji podjął wówczas temat dotyczący bioetyki. Francuska Rada ds etyki bowiem obecnie analizuje przedstawiony nowy projekt ustawy dotyczącej końca życia – według jego zamysłów eutanazja byłaby dostępna praktycznie na życzenie w kraju Napoleona. "Prezydent zapewnił nas, że kiedy tylko otrzyma raport komisji etyki, będzie jego treść konsultował z nami" - twierdzi optymistycznie paryski metropolita.
Kard. Vingt- Trois pojawił się u prezydenta w towarzystwie nowego przewodniczącego Episkopatu Francji abp Georgesa Pontier, przewodniczącego Rady Żydowskiej Joëla Mergui, przewodniczącego Federacji protestantów we Francji Françoise’a Clavairoly oraz Rektora Wielkiego Meczetu Paryża Dalil Boubakeure’a i wice przewodniczącego Rady Muzułman Mohammeda Moussaoui a także przewodniczącego Unii buddystów Marie-Stella Boussemarte’a.
Spotkanie noworoczne, które toczyło się za zamkniętymi drzwiami, trwało ponad godzinę. Wiadomo jedynie, że prezydent Hollande podsumował miniony rok. Rozmawiano także o sytuacji w Mali i w Syrii. Każdy z przywódców miał też okazję do wyrażenia swoich "niepokojów dotyczących sytuacji Francji". Abp Pontier mówił o laickości i "niebezpiecznym klimacie wrogości jaki panuje od miesięcy nad Sekwaną".
Czy temat ten poruszony będzie także w czasie wizyty w Watykanie ? Bo niewątpliwie szkoda, że w kręgu "wspólnych" tematów Watykanu i Francji nie znajduje się ochrona ludzkiego życia i rodziny. Czy należy spodziewać się, że papież Franciszek poruszy kwestie kontrowersyjnej ustawy legalizującej związki homo i adopcje przez nie dzieci ? O tym milczy zarówno francuska prasa jak i Episkopat Francji. Kard. Vingt Trois, zapytany z kolei przez prawicowy "Le Figaro" o komentarz do zbliżającego się spotkania Hollanda z papieżem, odpowiada zdawkowo : "dobrze, że do tego spotkania w ogóle dojdzie".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.